Kultura | rozrywka | edukacja

„…A mury runą…” (zapowiedź)

Jasielski Dom Kultury zaprasza na koncert poświęcony pamięci barda Przemysława Gintrowskiego pt. „Pieśń o śnie”. W programie m.in. „Epitafium dla Sergiusza Jesienina”, „Mury”, „Autoportret Witkacego”, „A my nie chcemy”, „Modlitwa o wschodzie słońca” oraz „Kantyczka z lotu ptaka”.

Koncert odbędzie się w sobotę, 13 grudnia br. o godz. 19.00 w JDK. Na scenie pod batutą Pawła Oszajcy wystąpi orkiestra i chór Państwowej oraz Prywatnej Szkoły Muzycznej w Jaśle i solistki Młodzieżowego Domu Kultury. Wstęp wolny.

Przemysław Gintrowski urodzony w Stargardzie Szczecińskim był polskim bardem, kompozytorem i muzykiem. W 1968 r. utworzył zespół muzyczny „Między Niebem a Ziemią”, którego został liderem. Początkowo muzycy grali utwory The Doors, Rolling Stones, Animals, po ty wkrótce tworzyć własne kompozycje. Zespół przetrwał do 1971 roku. 5 lat później podczas przeglądu w warszawskiej Riwierze artysta zadebiutował piosenką „Epitafium dla Sergiusza Jesienina”, a w 1979 roku razem z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim stworzyli trio (muzycy rozstali się w 1981 roku) i przygotowali program poetycki „Mury”. Tytułowa piosenka oparta na utworze katalońskiego kompozytora Lluisa Llacha „L’Estaca” stała się nieformalnym hymnem „Solidarności”.

Przez kolejne 10 lat Gintrowski pracował jako kompozytor muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad dwudziestu filmów fabularnych i seriali (m.in. do serialu „Zmiennicy”). Koncertował poza oficjalnymi scenami (m.in. w pomieszczeniach warszawskiego Muzeum Archidiecezji), a wykonania studyjne jego piosenek nagrywane nieoficjalnie wydawane były w drugim obiegu.
Życie codzienne kompozytora było całkowicie podporządkowane działalności podziemnej. W latach 80. nawiązał współpracę z Krystyną Jandą, przygotowując autorski spektakl „Kamienie”, przedstawiający nieznane lub inaczej odczytane losy znanych historycznych postaci. Spektakl w planowanej formie nigdy nie został wystawiony, jednak Janda zdobyła nagrodę na Festiwalu w Opolu za wykonanie jednej z jego piosenek.

W swojej twórczości Gintrowski opierał się na tekstach Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Herberta, Tomasza Jastruna, Krzysztofa Marii Sieniawskiego, Jerzego Czecha, Tadeusza Nowaka i Marka Tercza.

Z dwoma pierwszymi występował ponownie latach 1991–1993 wykonując „Mury” w Muzeum Raju oraz „Wojnę postu z karnawałem”. Ostatni koncert Przemysława Gintrowskiego odbył się 1 marca 2012 w Centrum Edukacyjnym IPN, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Artysta zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 61 lat 20 października 2012 r. Pochowany został na cmentarzu w Wilanowie.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE