Kultura | rozrywka | edukacja

Jubileusz Klubu „Michalina”

Już 5 lat minęło od momentu założenia Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina”, który swoją siedzibę znalazł w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. W związku z tym zapraszamy na wystawę jubileuszową, którą można obejrzeć w holu MBP.

Jubileusz Klubu Michalina

Inicjatorką powstania Klubu była Genowefa Szerląg, wieloletnia działaczka ludowa. Za patronkę przyjęto Michalinę Kurowską, charyzmatyczną poetkę z podjasielskiej wsi Żółków.
Klub zrzesza głównie poetów, prozaików i rękodzielników powiatu jasielskiego. Postawione założenia dotyczą: wymiany doświadczeń, samodoskonalenia, edukacji, rozwoju kulturowego i poznawczego.

W ciągu tych kilku lat artystki i poetki prezentowały swoje dokonania, które miały formy wystaw i przedstawień poetyckich w gminach powiatu i nie tylko: m. in. w Brzyskach, Tarnowcu, Krempnej, Foluszu, Ropie.

Klub włącza się w ogólnopolskie i lokalne akcje czytelnicze. W 2012 odpowiedział na wezwanie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który ogłosił narodowe czytanie „Pana Tadeusza”, uczestniczyły w regionalnym dyktandzie „Jasielszczyzna zna polszczyznę”. Uczyły dzieci jak zrobić krepinowe kwiaty w ramach XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Zawsze chętnie włączają się w akcje i projekty Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Poetki stają w szranki wielu konkursów poetyckich i rękodzielniczych, co nie zawsze przynosi nagrodę, ale zawsze satysfakcję. „Michaliny” bowiem do wszystkich swoich działań podchodzą z niebywałą energią i radością.

W ich naturę wpisana jest praca społecznika, co procentuje w bezpośrednich działaniach na rzecz środowiska lokalnego. Większość z nich działa w Kołach Gospodyń Wiejskich, angażując się w podtrzymywanie tradycji lokalnych i propagowanie folkloru ziemi jasielskiej. Są siłą sprawczą wielu działań na terenie własnej gminy i poza nią. Poezja Marii Tomasik, która jest prezesem Klubu zyskała rangę produktu lokalnego.

Na wystawie zobaczyć można rękodzieło artystek zrzeszonych w Klubie.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle koordynując działania, oferuje Klubowi pomoc lokalową i merytoryczną oraz uczestniczy aktywnie w propagowaniu kultury ludowej jasielszczyzny.

Wystawa będzie czynna od 17 grudnia 2014 do 31 stycznia 2015 w holu MBP, ul. Kołłątaja 1.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE