Kultura | rozrywka | edukacja

Mistrzowie sztuki recytacji

Pola Gołębiowska i Katarzyna Bolek zdobyły najwyższe uznanie jury i wygrały XXVII Turniej Wierszy Jednego Poety w Przemyślu. Maria Kołodziej zajęła II miejsce, a Marek Śliwa został wyróżniony.

Fot. © Jasielski Dom Kultury
Fot. © Jasielski Dom Kultury

Tegoroczna edycja tego znaczącego dla współczesnej poezji turnieju, rozegranego 13 grudnia w Przemyskiej Bibliotece Publicznej, poświęcona była Jarosławowi Mikołajewskiemu, poecie, pisarzowi, eseiście i tłumaczowi z języka włoskiego.

W turnieju, o którym powiedziano, że „należy do najpiękniejszych wydarzeń kulturalnych”, a jego bohaterami są najlepsi współcześni poeci, wzięła udział grupa recytatorów z Jasła, których prowadzi Helena Gołębiowska, instruktor teatralny Jasielskiego Domu Kultury. 32 recytatorów m.in. z Przemyśla, Lubaczowa, Jarosławia i Rzeszowa, oceniał sam bohater tegorocznej edycji konkursu Jarosław Mikołajewski w roli przewodniczącego jury wraz z Jackiem Napiórkowskim – poetą, prozaikiem, tłumaczem, redaktorem naczelnym kwartalnika literackiego „Nowa okolica poetów” oraz Alicją Kunert z Centrum Kultury w Przemyślu, prowadzącą grupę teatralną „Garderoba”. Jurorzy bardzo wysoko ocenili reprezentantów JDK, przyznając pierwszą nagrodę Poli Gołębiowskiej (Zespół Szkół nr 4 w Jaśle) oraz Katarzynie Bolek, drugą – Marii Kołodziej, wyróżnienie – Markowi Śliwie.

W opinii komisji konkursowej, laureaci przygotowani przez Helenę Gołębiowską wykazali się wielką dojrzałością i wrażliwością na literaturę piękną oraz kunszt poetycki, dając wyraz temu, że sztuka recytacji w Jaśle ma się bardzo dobrze.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE