Kultura | rozrywka | edukacja

W JDK: „skończone, nie/skończone” (zapowiedź)

Jasielski Dom Kultury zaprasza na wystawę prac jaślanina Piotra Hudymy. W Galerii JDK będzie można obejrzeć ekspozycję podsumowującą 10-lecie jego pracy artystycznej. Ale to nie jedyny jubileusz. Autor celebruje w ten sposób także swoje 50. urodziny. Wśród prac znajdują się obrazy olejne, akwarele, rysunki, komiksy i szkice z lat 2004-2014. Większość z nich jest oprawiona w ręcznie robione ramy przez Piotra Hudymę. Wernisaż odbędzie się 4 grudnia o godz. 18.00 w JDK.

Piotr Hudyma jest jaślaninem, absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego (filozofia i etnografia) i Uniwersytetu Warszawskiego (antropologia). W latach 1996 – 2004 dziennikarz i redaktor prasy regionalnej, a od 2005 roku twórca interdyscyplinarny. Swoje uzdolnienia plastyczne zaczął rozwijać w Krakowie, podczas pobytu na studiach. – Jestem malarskim samoukiem, podążającym konsekwentnie własną ścieżką, niezależną od środowiskowych reguł i zwyczajów, trendów artystycznych, malarskich mód. Kiedy przygotowywałem moją pierwszą wystawę indywidualną („Zdarta płyta”, Muzeum Regionalne w Jaśle, 2007) wydawało mi się, że malarstwo sztalugowe będzie jedynym celem moich dążeń i głównym obszarem mojej aktywności. Obecnie czynię z niego tylko jeden z języków, w którym się wypowiadam – mówi o swojej twórczości Piotra Hudyma.

W czasach, kiedy pracował w mediach opublikował na łamach gazet około pół tysiąca własnych artykułów (felietonów, reportaży, tekstów publicystycznych, wywiadów, informacji), dziesiątki prac plastycznych (rysunków, ilustracji, grafik komputerowych) oraz realizował audycje radiowe i filmy dokumentalne. – Ta wszechstronność zainteresowań i doświadczeń sprawiła, że po rozstaniu się z działalnością dziennikarską zdecydowałem się nie wiązać z żadnym podmiotem, tylko założyć jednoosobową firmę – mówi twórca.

Jej polem aktywności jest artystyczna i literacka działalność twórcza. Piotr Hudyma zajmuje się malarstwem, tworzeniem komiksów, grafiką komputerową, pisaniem tekstów i komponowaniem. Jego prace można było zobaczyć m.in. w Muzeum Regionalnym (wystawa malarska „Zdarta płyta”), przy ul Staszica plenerową wystawę w formie komiksu obrazującą „Akcję Pensjonat” oraz „Łukasiewicz w Jaśle – lata przełomu”, na płycie jasielskiego Rynku.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE