Informacje

Mieszkańcy bloku przy ulicy Lenartowicza ewakuowani, bo w jednym z mieszkań ulatniał się tlenek węgla

[AKTUALIZACJA, g. 23:35]
Późnym wieczorem strażacy musieli ewakuować mieszkańców bloku przy ulicy Lenartowicza w Jaśle, gdzie w jednym z mieszkań prawdopodobnie doszło do awarii piecyka gazowego. Trzy osoby z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla zostało zabranych przez karetkę Pogotowia Ratunkowego do szpitala. Na chwilę obecną w budynku nie ma już żadnego zagrożenia.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Jak nas poinformował kierujący działaniem ratowniczym Piotr Śmietana z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o ulatniającym się gazie na klatce schodowej w jednym z budynków wielorodzinnych przy ulicy Lenartowicza.

W związku z tym nastąpiła ewakuacja mieszkańców ze wszystkich mieszkań: w sumie około piętnastu osób. Jak później ustalono, w wyniku podejrzenia podtruciem tlenkiem węgla w jednym z mieszkań do szpitala zostało zabrane dwoje dzieci i ich ojciec. Po dokonaniu pomiarów w mieszkaniu nie stwierdzono obecności tlenku węgla, jednak przed przybyciem straży było ono dokładnie wietrzone przez rodzinę. Dokonano później prób uruchomienia pieca i pomiaru. Wskazanie było 1-2 ppm w związku z tym właścicielowi przekazano wytyczne, do których się musi dostosować. – relacjonuje.

Na miejsce wezwano Pogotowie Gazownicze, które przy użyciu dokładnego sprzętu pomiarowego sprawdziło pomieszczenia oraz klatkę schodową w budynku.

Pogotowie Gazowe nie stwierdziło uszkodzenia instalacji gazowej w bloku, wobec czego mieszkańcy mogli bezpiecznie powrócić do swoich mieszkań. – dodaje Piotr Śmietana.

W działaniach ratowniczych brało udział: jeden zastęp z JRG PSP Jasło, dwa zespoły ratownictwa medycznego (specjalistyczny i podstawowy), Pogotowie Gazowe oraz patrol Policji. Przez niespełna pół godziny ulica Lenartowicza na odcinku od ulicy Dworcowej do ulicy Baczyńskiego była całkowicie zablokowana

Obecnie nie ma już żadnego zagrożenia, lokatorzy budynku bezpiecznie powrócili do swoich mieszkań.

Służby ratownicze nie udzielają na razie żadnych informacji na temat stanu poszkodowanych.

[AKTUALIZACJA, g. 23:35] Straż Pożarna zweryfikowała przekazaną nam wcześniej informację: do szpitala zostało zabranych dwoje, a nie jak wcześniej podawaliśmy, troje małych dzieci oraz jedna osoba dorosła.

20150122-007

20150122-008

20150122-009

20150122-010

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE