Kultura | rozrywka | edukacja

„Powstanie naród … przeciw narodowi”

– Tytuł wystawy zaczerpnąłem z Biblii, w której jest napisane, że „powstanie naród przeciw narodowi”. To najlepsza definicja wojny, jaką można znaleźć. Wojny, która zmieniła oblicze świata. Wojny globalnej, totalnej, nowoczesnej – powiedział podczas wernisażu (8 bm.), Bogdan Gorczyca, autor, malarz, rzeźbiarz, fotografik, twórca instalacji.

Artysta urodzony w Jaśle, od 18 lat mieszka w Bielance (powiat gorlicki). Swoje prace wystawia głównie za granicą, m.in. Włoszech, USA. W Polsce do tej pory można było je zobaczyć tylko w większych miastach. Ta, która jest w Galerii Jasielskiego Domu Kultury była wcześniej w Gorlicach, Bieczu i Szymbarku.

„Powstanie naród…” to nieco inna wystawa, jak te które widzieliśmy do tej pory. Jest to wystawa tematyczna dotycząca I wojny światowej. Bije z niej niepokój, jest refleksja i zaduma – powiedziała podczas otwarcia Helena Gołębiowska, wicedyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Wystawa, jak zapewnia sam artysta, jest ostatnią poświęconą I wojnie światowej. W ten sposób rozlicza się z przeszłością swoich przodków i zamyka pewien etap. – Mój dziadek brał udział w I wojnie światowej. Te przeżycia wywarły na nim tak głębokie wrażenie, że nie chciał nawet o tym wspominać. Ja jako jego wnuk chciałem się zmierzyć z tym tematem. To jest jedyny temat historyczny, którego się podjąłem – dodaje Bogdan Gorczyca.

Wystawę można zobaczyć w Galerii JDK do 25 stycznia br.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE