Kultura | rozrywka | edukacja

Przypomnieli stare kolędy i pastorałki

Koncert finałowy XX Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” odbył się w sobotę, 10 stycznia br. w Jasielskim Domu Kultury. Na scenie JDK wystąpili zdobywcy pierwszych i drugich miejsc wszystkich kategorii.

IMG_5721

Konkurs Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” odbył się już po raz dwudziesty.  Zdaniem Ryszarda Pabiana, burmistrza Jasła, jest on wyjątkowy z wielu względów. Uczestniczą w nim młodzi wykonawcy – od przedszkolaków po uczniów szkół ponadgimanzjalnych i nie tylko z Jasła czy powiatu jasielskiego, ale także z innych województw. Również dobór repertuaru jest bardzo różnorodny i ciekawy.

Konkurs ma bogaty i wyjątkowy repertuar, bo śpiewane są nie tylko tradycyjne kolędy, ale także pastorałki, zarówno te stare, jak i nowoczesne. Dziękuję wykonawcom, ich rodzicom i opiekunom za przygotowanie do występów. Dziękuję także sponsorom, bo to dzięki nim mamy tak wspaniałe nagrody – powiedział podczas koncertu galowego Ryszard Pabian, burmistrz Jasła, gratulując jednocześnie zwycięzcom.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się łącznie ponad 130 uczestników (solistów i zespołów) we wszystkich grupach wiekowych: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie. Jury oceniało występy w trzech kategoriach: zespoły wokalne, wokalno – instrumentalne oraz soliści. Podczas eliminacji, które odbyły się w połowie grudnia ubiegłego roku, komisja konkursowa, której zasiadali: Lora Szafran, wokalistka jazzowa, Zofia Stopińska, redaktor muzyczny Radia Rzeszów oraz Jerzy Dynia, redaktor muzyczny TV Rzeszów nagrodziła 18 solistów i 9 zespołów.

Konkurs organizowany od 1991 roku cieszy się tak ogromną popularnością, że doczekał się już występów następnego pokolenia. – Dowiadujemy się od naszych sympatyków, że ich dzieci tu występowały, a teraz występują już ich wnuki. Niektórzy instruktorzy, opiekunowie muzyczni i wykonawcy są wierni temu konkursowi do dzisiaj, bo przypomina on stare kolędy i pastorałki i nie tylko z Jasielszczyzny czy Podkarpacia. Pojawiają się też kolędy z innych regionów kraju, jak kurpiowska pastorałka „Śliczna panianka”, którą mieliśmy okazję dzisiaj usłyszeć – mówi Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury. Oliwia Lewandowska, która ją wykonała jest – zdaniem Ewy Grzebień, instruktora muzyki JDK, pomysłodawcy konkursu odkryciem tej edycji.

Koncert poprowadziła Helena Gołębiowska, wicedyrektor Jasielskiego Domu Kultury, a nagrody i dyplomy wręczali: Ryszard Pabian, burmistrz Jasła, sponsor Konkursu – właściciele sieci sklepów MPM Maria Kokoczka i Mirosław Prucnal oraz Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury. Konkursowi od samego początku towarzyszą anioły, które otrzymali najlepsi wykonawcy oraz przyjaciele i partnerzy Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” Maria Kokoczka i Mirosław Prcunal. W tym roku anioły (każdy inny, niepowtarzalny) zostały zaprojektowane i wykonane przez Igę Brej – Kozon.

A na zakończenie wszyscy zaśpiewali kolędę „Tryumfy króla niebieskiego”.

Wśród gości koncertu byli: senator Alicja Zając, poseł Bogdan Rzońca, burmistrz Jasła Ryszard Pabian, Henryk Rak, przewodniczący Rady Miejskiej Jasła, zastępca burmistrza Jasła Elwira Musiałowicz – Czech, ksiądz dziekan Zbigniew Irzyk oraz Maria Kokoczka i Mirosław Prucnal, właściciele sieci sklepów MPM.

Organizatorem Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” jest Jasielski Dom Kultury, który ufundował statuetki dla nagrodzonych. Patronat honorowy tradycyjne objęli już Burmistrz Miasta Jasła oraz ksiądz dziekan Dekanatu Jasło Wschód.

Partnerem wydarzenia jest sieć sklepów MPM.

Nagrody i wyróżnienia:

Przedszkola:
Solistki: Weronika Twarduś – Niepubliczne Przedszkole Chatka Puchatka w Jaśle, Klara Smoła – Pałac Młodzieży w Tarnowie, Sandra Ryba Przedszkole Miejskie nr 10 w Jaśle, Emilia Starzec – Przedszkole w Skołyszynie, Jagoda Leś – Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.
Zespoły: Bajkowe Nutki – Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle, Tańczące obłoki i Krasnale – PM nr 3 w Jaśle, Kolędniczki – PPM nr 10 w Jaśle, Anielskie dziewczynki – Przedszkole Parafialne Sióstr Dominikanek w Zaczerniu, Półnutki – PM nr 11 w Jaśle.
Wyróżniono: Jana Preisnera – PM nr 10 w Jaśle, Amelię Konopkę – PM nr 6 w Jaśle, Antoninę Syrek – PM nr 2 w Jaśle, Zespół Pszczółki – PM nr 6 w Jaśle, Zespół „Żabki” – PM nr 10 w Jaśle oraz Zespół Puchatki – ZSP w Skołyszynie.

Szkoły podstawowe
Kl. I-III
Soliści: 1. Kinga Tawrell, 2. Zofia Preisner, 3. Natalia Domaradzka.
Wyróżniono: Karolinę Polak, Bartosza Gbura, Julię Roman i Kingę Paszek
Kl. IV- VI
Soliści: 1. Aleksandra Brągiel, 2. Paulina Pawluś, 3. Alicja Rega i Roksana Węgiel
Wyróżniono: Łukasza Skubisza, Aleksandrę Leśniak
Zespoły: 1. ZTL Rzeszowianka – MDK Rzeszów, 2. Zespół wokalny ZS w Warzycach

Gimnazja
Soliści: 1. Oliwia Lewandowska, 2. Aleksandra Stawarz i Karolina Czapor, 3. Julia Nowak
Wyróżnienia : Krystian Bąk, Klaudia Zarzycka, Magdalena Korzeniowska, Aleksandra Rojkowska,
Zespoły: 1. Kwartet wokalny ZS w Gromniku, 2. Zespół PAUZA ZS w Janowie Lubelskim, 3.Regnum Sonoris – ZSP w Libuszy
Wyróżnienia: Zespół Skoliszclub ZS w Skołyszynie, Zespół Cecylianki Parafia w Osobnicy

Szkoły średnie:
Soliści: 2. Patrycja Nocek i Aleksandra Tocka, 3. Aleksandra Domaradzka
Wyróżnienia: Karolina Juszczyk , Paulina Bugajska, Eliza Grzyb
Zespoły: 1. Zespół Fermata – JDK Jasło, 2. Soliści i Grupa Artystyczna CSW w Rzeszowie, 3. Santa’s quartet- II LO Jasło oraz Kwart jazz – ZS nr 4 w Jaśle
Wyróżnienie – Zespół Tarnina – GOK Tarnowiec
Ponadto swoje nagrody przyznało jury młodzieżowe. Otrzymali je: Aleksandra Leśniak i zespól Santa’s Quartet

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE