Informacje

Jasielscy winiarze szkolą się na Węgrzech

Jasielscy winiarze zdobywali podczas szkolenia wyjazdowego do Sarospatak na Węgrzech wiedzę na temat produkcji win beczkowych.

Fot. © materiały prasowe Stowarzyszenia
Fot. © materiały prasowe Stowarzyszenia

Producenci wina skupieni w Jasielskim Stowarzyszeniu Winiarzy zgłębiali tajniki wyrobu beczek i produkcji win z ich użyciem. Podczas wyjazdu szkoleniowego do Sarospatak odwiedzili bednarzy pracujących w manufakturze Dynamis działającej od roku 1954, gdzie śledzili proces produkcyjny dębowych beczek do wina. Wyrób beczek przeznaczonych do produkcji alkoholi jest procesem długim i pracochłonnym. Dębowe drewno najpierw sezonowane jest na świeżym powietrzu od osiemnastu miesięcy do nawet trzech lat, co ma na celu nie tylko odpowiednie wysuszenie materiału, ale również wyeliminowanie z drewna niekorzystnych tanin. Tak przygotowane klepki są następnie heblowane aż do uzyskania odpowiedniego kształtu i łączone za pomocą metalowych obręczy.

Największą atrakcją szkolenia była możliwość śledzenia „na żywo” procesu wypalania beczki, podczas którego klepki są wyginane, aż do osiągnięcia ostatecznego kształtu. Wypalanie powoduje również uwolnienie z drewna charakterystycznych nut aromatycznych w zależności od intensywności procesu. Wino przechowywane w świeżo wypalonej beczce nabiera charakterystycznych aromatów określanych jako „toffi” lub „prażone migdały”. Umiejętność odpowiedniego zestawienia potencjału wina i aromatów pochodzących z beczki przedstawił następnie winiarz z Winnicy Portius z Sarospatak. Teraz pozostaje tylko rozpocząć własne doświadczenia z odmianami uprawianymi w Polsce.

W regionie jasielskim, tak jak i w innych polskich regionach winiarskich, wina powstają zwykle w stalowych kadziach nierdzewnych, lub, w przypadku mniejszych ilości, w szklanych balonach. Pierwsze doświadczenia z użyciem beczki podejmowane są nieśmiało w naszym regionie przez pierwsze winnice np. Winnica Dwie Granice, Winnica Jana. Poznanie procesu produkcji win z użyciem beczki u doświadczonych winiarzy węgierskich z pewnością przełoży się z czasem na poszerzenie oferty produkowanych w naszym kraju win. Szkolenie na temat zastosowania beczki było pierwszym z całego cyklu szkoleń, w których mają zamiar uczestniczyć jasielscy winiarze w tym roku. Jako jeden z priorytetowych celów stawiają oni przed sobą podniesienie jakości produkowanego w regionie wina.

Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura” powstałe w ubiegłym roku, skupia 13 winnic zlokalizowanych w okolicach Jasła. Cztery z nich przeszło pozytywnie procedurę rejestracyjną i sprzedaje oficjalnie wina, kilka kolejnych winnic jest w trakcie lub się do niej przygotowuje. Jednocześnie stowarzyszenie chętnie widzi też w swoich szeregach winiarzy amatorów, dla których wyrób tego szlachetnego trunku jest i pozostanie pasjonującym hobby.

(Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy)

SŁOWA KLUCZOWE