Informacje

Ruszył Praktyczny Kurs Winiarstwa

W ostatni weekend ruszył Praktyczny Kurs Winiarstwa, sztandarowy projekt Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle, której założycielem jest Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”. Partnerem organizacyjnym i finansowym Podkarpackiej Akademii Wina jest Miasto Jasło.

Fot. © materiały prasowe
Fot. © materiały prasowe

Wszystkie działania szkoleniowe PAW, również Praktyczny Kurs Winiarstwa, nie są działaniami komercyjnymi nastawionymi na zysk. Dzięki wsparciu finansowemu samorządu Jasła, szkolenia mogą być wyceniane poniżej kosztów organizacyjnych, co w znaczącym stopniu zwiększa dostępność działań prowadzonych PAW. – Jestem przekonany, że Akademia Wina to znakomity sposób na promocję Jasła. Dzięki takim działaniom jesteśmy rozpoznawani w całej Polsce, już nie tylko jako miejsce, gdzie odrodziło się winiarstwo polskie, ale także jako miejsce, gdzie w profesjonalny sposób przekazuje się wiedzę o zakładaniu i pielęgnacji winnicy – mówił podczas inauguracji kursu Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Praktyczny Kurs Winiarstwa jest dedykowany w pierwszej kolejności posiadaczom winnic, a także osobom, które w najbliższym czasie zamierzają założyć taką uprawę i zająć się produkcją win gronowych. Celem Kursu jest wykształcenie winiarzy praktyków, którzy poradzą sobie samodzielnie z uprawą winnicy i wyrobem wina na profesjonalnym poziomie. – W naszej ofercie szczególny nacisk kładziemy na praktyczne przygotowanie uczestników do zawodu winiarza. Teoria, której oczywiście nie zabraknie, będzie przygotowaniem do zajęć praktycznych w winnicy i przetwórni, a tego najbardziej potrzebują przyszli winiarze – mówi Ewa Wawro, prezes Fundacji Galicja Vitis.

Roczny kurs zakończy się egzaminem, podczas którego każdy z uczestników będzie musiał zaprezentować samodzielnie zrobione wino. Kurs obejmuje łącznie 320 godzin wykładów, podzielonych na 20 zjazdów weekendowych (po 16 godzin każdy), z czego niemal połowę będą stanowić zajęcia praktyczne, odbywające się w winnicy i winiarni. Program kursu jest przystosowany do cyklu wegetacyjnego winorośli i sezonowego cyklu produkcji wina, aby jego uczestnicy mogli w praktyce przećwiczyć wszystkie zabiegi w winnicy i etapy wyrobu wina. Na potrzeby Kursu zostanie udostępniona winnica doświadczalna o powierzchni 1 ha oraz profesjonalna przetwórnia o powierzchni 220 m2 z zapleczem socjalnym, sanitarnym oraz laboratorium. Wykłady teoretyczne odbywać będę się w Pałacu Sroczyńskich w Jaśle (siedziba Medyczno – Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego).

Dziękujemy uczestnikom kursu za zainteresowanie naszą ofertą, a władzom miasta za partnerskie wsparcie tego ambitnego projektu. Dołożymy wszelkich starań i zadbamy o najwyższy poziom szkoleń, po to by absolwenci kursu mogli zdobytą wiedzę wykorzystać w prowadzeniu winnicy i produkcji wina – podkreśla Roman Myśliwiec, główny pomysłodawca przedsięwzięcia.

Praktyczny Kurs Winiarstwa będzie stałą, coroczną ofertą Podkarpackiej Akademii Wina. Informacje dotyczące PAW i Praktycznego Kursu Winiarstwa znaleźć można także na stronie akademiawina.org.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE