Kultura | rozrywka | edukacja

„Dni otwarte” w żmigrodzkim Liceum

W dniach 9 – 10 marca w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie zostały zorganizowane „Dni otwarte”.

Budynek szkoły przy ulicy Mickiewicza
Budynek szkoły przy ulicy Mickiewicza

Głównym celem organizacji tego przedsięwzięcia było zaprezentowanie funkcjonowania naszej szkoły „od środka”. Była to również znakomita okazja do bezpośredniego poznania szkolnej atmosfery, panujących reguł i zasad, organizowanych inicjatyw oraz zaplecza szkolnego zaopatrzonego w nowoczesny sprzęt oraz wysokiej jakości wyposażenie. W sumie odwiedziło nas ok. 200 uczniów klas gimnazjalnych z okolicznych szkół. Z uwagi na szczegółowy program, każda grupa oprowadzana była przez przewodników, którymi byli uczniowie klas mundurowych naszego Liceum.

Organizacja „Dni otwartych” wzbudziła zainteresowanie innych podmiotów, z którymi Liceum w Nowym Żmigrodzie ma podpisane umowy o wzajemnej współpracy. Z uwagi na charakter podpisanych umów oraz dotychczasową współpracę ze żmigrodzkim Liceum, jednostki te są częstymi gośćmi podczas warsztatów oraz zajęć w naszej szkole. Szczególnym zainteresowaniem cieszyli się żołnierze Patrolu Rozminowania 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, którzy przedstawili sprzęt jaki na co dzień wykorzystują saperzy przy przeszukiwaniu terenu. Podczas prelekcji, zwracali szczególną uwagę na niebezpieczeństwo zagrożenia życia jakie za sobą niesie niewłaściwe postępowanie ze znalezionymi niewybuchami.

Specyfikę funkcjonowania służb mundurowych zaprezentowani uczestnikom przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Jaśle oraz Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie. Zasady rekrutacji oraz wymogi stawiane podczas ubiegania się do pracy w służbach mundurowych dokładnie wyjaśniał młodzieży kapitan Wiesław Wojdyła w Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle. Z kolei pracownicy Służby Granicznej z Sanoka zwracali szczególną uwagę na charakter swojej pracy, zwłaszcza w trudnych sytuacjach społeczno – politycznych. Prelekcje i bezpośredni kontakt ze służbami mundurowymi wzbudził spore zainteresowanie młodzieży, która chętnie zadawała pytania o pracę, uzbrojenie czy akcje, w których pracownicy tych służb brali udział.

Następnie grupy zwiedziły bibliotekę, klasy i pracownie szkolne wraz z wysokim standardem ich wyposażenia. W poszczególnych miejscach mogli dowiedzieć się czegoś więcej o działalności różnych kół zainteresowań, licznych sukcesach szkolnych oraz o samej pracy Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie z kółka „Kick-Boxingu” przedstawili przybyłym gościom techniki sztuk walki i samoobrony. Przedstawiono wszystkim nowo otwartą siłownię szkolną, zaopatrzoną w nowoczesny sprzęt siłowy, na którym młodzież będzie mogła szlifować swój talent i kondycję fizyczną w sposób bezpieczny i efektywny. Z kolei uczennice klasy o kierunku kosmetyczno – menadżerskim oferowały masaż relaksacyjny oraz manicure.

Kolejnym elementem „Dni otwartych” była prezentacja historyczna przygotowana przez naszych uczniów nt. Zbrodni Katyńskiej.

Spotkania z poszczególnymi grupami kończyły się poczęstunkiem przygotowanym przez uczniów oraz rodziców naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim zaprzyjaźnionym osobom i instytucjom mundurowym za pomoc, Dyrektorom, opiekunom oraz młodzieży gimnazjalnej za liczne przybycie, zainteresowanie i bezpośrednie przekonanie się o wysokim standardzie funkcjonowania Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie.

FOTOGALERIA:

(LO w Nowym Żmigrodzie)

SŁOWA KLUCZOWE