Na drogach

Dziś policyjna akcja „Pasy”

Od rana podkarpaccy policjanci zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie obowiązku jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Funkcjonariusze sprawdzają również czy przewożone w samochodzie dzieci są zapięte w fotelikach ochronnych.

Fot. © archiwum terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / Damian PALAR

Działania „Pasy” to cykliczna akcja, której celem jest poprawa bezpieczeństwa podróżujących drogami Podkarpacia. Zapięcie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem jest naszym obowiązkiem. Przypominamy – art. 39 prawa o ruchu drogowym nakazuje kierowcom i pasażerom zapinanie pasów bezpieczeństwa. Z tego obowiązku zwolnieni są:

– osoby, które mają orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów,
– kobiety o widocznej ciąży,
– kierujący taksówką osobową podczas przewożenia pasażera,
– instruktor lub egzaminator podczas szkolenia lub egzaminowania,
– policjant, funkcjonariusz ABW, AW, SWW, SKW, CBA, SG, inspektor kontroli skarbowej, funkcjonariusz celny i Służby Więziennej, żołnierz Sił Zbrojnych RP – podczas przewożenia osoby zatrzymanej,
– funkcjonariusz BOR podczas wykonywania czynności służbowych,
– zespół medyczny w czasie udzielania pomocy medycznej,
– konwojent podczas przewożenia wartości pieniężnych,
– osoba chora lub niepełnosprawna przewożona na noszach lub w wózku inwalidzkim.

Pasy bezpieczeństwa ratują życie – potwierdzają to badania naukowe i testy. Niezapinanie pasów bezpieczeństwa i brak specjalnych fotelików do przewożenia dzieci jest podstawową przyczyną wysokiej śmiertelności i urazowości ofiar wypadków drogowych.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE