Kultura | rozrywka | edukacja

Powitanie wiosny z babcią Grunią

Bajkopisarka i ilustratorka Edyta Zarębska znana pod pseudonimem babcia Grunia wraz z muzykiem i kompozytorem Robertem Zarębskim 20 marca 2015 roku odwiedzili bibliotekę w Szebniach.

Fot. © GBP w Jaśle z/s w Szebniach (x4)
Fot. © GBP w Jaśle z/s w Szebniach (x4)

W spotkaniu autorskim uczestniczyły przedszkolaki z Ochronki w Szebniach oraz uczniowie klasy „0” ze Szkoły Podstawowej w Szebniach. Dzieci ubrane w zielone stroje, z żabkami w dłoniach i pięknym białym bocianem przyszły powitać wiosnę wraz z gośćmi, opiekunami i bibliotekarkami.

Edyta Zarębska jest laureatką konkursu literackiego im. Astrid Lindgren w 2007 r. Malarka i współzałożycielka wydawnictwa Bociuś, obecnie współpracująca z wydawnictwem Publicat. Najbardziej znaną książką jest jej debiut Opowieści babci Gruni – kolorowo ilustrowane rymowanki, które przenoszą czytelnika w bajkowy świat zwierzątek. Inne równie popularne to m.in.: Moje ulubione dobranocki, Antek i stara jabłonka, Zosia i fiołkowy kapelusz oraz seria opowiadań Klub kociaków słodziaków.

Podczas spotkania poznaliśmy piosenkę o bibliotece oraz wiele przygód małej myszki i psotnego kota. Książki autorki są pełne miłości, przyjaźni, radości i przygody, oparte na ciepłych, rodzinnych relacjach, w których sympatyczni bohaterowie wprowadzają nas w świat fantazji.

Autorka objaśniła dzieciom jak udało jej się zrealizować pragnienie o byciu pisarką. Rozmowy o marzeniach i możliwości ich spełnienia sprawiły uczestnikom wielką radość, a humorystyczny koncert pana Roberta wywołał u dzieci salwy śmiechu i burzę oklasków. Spektakularnym punktem spotkania okazała się zabawa w zgadywanki. Babcia Grunia rysowała fragmenty swoich książkowych postaci, a zadaniem dzieci było odgadnąć kogo dany rysunek przedstawia.

Na zakończenie spotkania autorka podarowała maluchom kolorowanki ze swoim autografem.

Nie za górą, nie za lasem
płynie sobie mądra rzeka.
Czemu rzeka taka mądra?
Obok stoi Biblioteka!
(Mądra rzeka, E. Zarębska)

(GBP w Jaśle z/s w Szebniach)

SŁOWA KLUCZOWE