Na drogach

„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Policjanci prowadzą dziś na drogach powiatu jasielskiego działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ich celem jest zwrócenie uwagi na nieprawidłowe zachowania pieszych i rowerzystów, ale także na błędy kierowców wobec niechronionych użytkowników dróg.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Dziś od rana policjanci skupiają swoje działania na bezpieczeństwie „niechronionych uczestników ruchu drogowego”. Funkcjonariusze zwracają uwagę na kierowców, którzy bagatelizują prawa pieszych. Na pobłażliwość nie mogą liczyć kierujący omijający pojazdy, które zatrzymały się w celu przepuszczenia pieszych, wyprzedzający na przejściu lub bezpośrednio przed nim, jak również kierowcy, którzy nie udzielają pieszym pierwszeństwa na przejściach.

Funkcjonariusze przyjrzą się także temu, jak piesi zachowują się na drodze. Najczęściej do wypadków z ich udziałem dochodzi na oznakowanych przejściach, w rejonie skrzyżowań i przystanków. Główne błędy pieszych to wtargnięcia na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz wchodzenie na jezdnię zza pojazdu.

Policjanci zwrócą także szczególną uwagę na zachowania motocyklistów i rowerzystów oraz stosowanie się pieszych do obowiązku noszenia elementów odblaskowych.

W minionym roku na drogach powiatu jasielskiego doszło do 31 wypadków drogowych, w których udział brali „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” – piesi, rowerzyści, motorowerzyści, motocykliści. W tych zdarzeniach zginęło 6 osób, a 26 zostało rannych.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE