Kultura | rozrywka | edukacja

Programistyczne zagadki w bibliotece

Patrycja, Paweł, Michał, Radek, Kuba i Ola. Są w różnym wieku, chodzą do różnych szkół i mają odmienne zainteresowania. Łączy ich jedno – wytrwale i z pasją rozwiązują programistyczne zagadki! Kim są? To uczestnicy pilotażowej edycji programu Mistrzowie Kodowania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle!

Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Mistrzowie Kodowania to ogólnopolski program edukacyjny, w ramach którego dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z całej Polski uczą się programowania w środowisku Scratch. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle jest jedną z siedmiu instytucji w województwie podkarpackim, które uczestniczą w programie i oferują bezpłatne zajęcia z nauki kodowania.

Za nami dwa spotkania – 26 marca i 16 kwietnia – podczas których mali programiści poznali środowisko Scratch, dowiedzieli się czym są skrypty, jak je układać aby bohater wykonywał polecenia oraz dlaczego komputer musi znać bardzo dokładny przepis programistyczny. Uczyliśmy się jakich skryptów używać, żeby bohater poruszał się, mówił, rysował linię i kwadrat – opowiada Ola. Ja użyłam też skryptu zmień kolor pisaka i mój bohater rysował tęczowy kwadrat – dodaje.

Uczestnicy stanęli również przed trudnym wyzwaniem – stworzenia projektu swojej pierwszej gry. Po burzliwych burzach mózgu, pełnych skupienia konsultacjach i sprawdzaniu różnego rodzaju skryptów, w każdym z sześciu projektów powstała gra „Kot goni mysz”. Kiedy moja mysz spotyka kota mówi „O nie – przegrałam!” i cała gra zatrzymuje się – mówi Michał.

Przed Mistrzami Kodowania kolejne programistyczne wyzwania i projekty – multimedialna kartka, gry logiczne i zręcznościowe, a nawet – programistyczna interpretacja wiersza! Ale przede wszystkim – dużo kreatywnej zabawy i nauki. To niesamowite, że jeżeli ułożę skrypt odpowiednio, bohater będzie wykonywał moje polecenie – opowiada Patrycja. Czasem trzeba się nieźle nagłówkować, żeby stworzyć skrypt ale efekty są takie, że warto – dodaje Radek.

Program Mistrzowie Kodowania realizowany jest przez Samsung Electronics Polska, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwa Gospodarki.

Więcej informacji o zajęciach Mistrzowie Kodowania w MBP Jasło dostępne na stronie.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE