Kultura | rozrywka | edukacja

Smakowita podróż wyobraźni

21 kwietnia 2015 r. odbyło się spotkanie DKK „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Delektując się domowym jabłecznikiem Barbary Tory rozmawialiśmy o „Cafe Muzeum” Roberta Makłowicza.

Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Czytając książkę zwiedzamy razem z autorem Środkową Europę głównie poprzez pryzmat potraw charakterystycznych dla danego regionu. Jest to bardzo smakowita podróż wyobraźni, bo rzadko który z czytelników może się pochwalić tym, że wcześniej takie potrawy smakował, czy że nawet ze słyszenia są mu znane. Właściwie to te specjały są bohaterem powieści, chociaż z całą pewnością nie chodzi tu o książkę kucharską. Wszystkie wyśmienicie smakują gdyż są zaprawione krajobrazem, klimatem, specyfiką miejsca w którym są spożywane – powiedziała Barbara Tora.

Sugestywność opisów wywołuje w czytelniku łaknienie i głód – dodał Wiesław Telega.

Urszulę Radoniewicz zaś zastanawia ciągła potrzeba smakowania.

Książki Makłowicza są bezpretensjonalne jak sam autor. Nie silą się na kompendia historyczne czy analizy socjologiczne. Dużo w nich o lokalnym jedzeniu i trunkach, co przydaje im lekkości i wdzięku. Ale to nie są książki o gotowaniu, ale właśnie o paradoksach historii, ludziach żyjących tutaj i budujących swoją pracą tkankę tej wspaniałej Europy – utopii – powiedziała na zakończenie Stanisława Czernik.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE