Kultura | rozrywka | edukacja

Spacerowali po ważnym obszarze Jasła i wyciągali wnioski

Pomimo bardzo niekorzystnej pogody prawie dwudziestoosobowa grupa mieszkańców naszego miasta wzięła udział w spacerze, którego uczestnicy przyjrzeli się otaczającej ich okolicy i sprawdzili jej funkcjonalność.

Fot. © Kinga Czerwińska
Fot. © Kinga Czerwińska

Spacer ten zorganizowali uczniowie Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 – Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle: Łukasz Belniak i Erwin Dedo. Miał on miejsce przed południem w zimną i deszczową sobotę 28 marca. Odbył się w ramach inicjatywy młodych jaślan w związku z 650 rocznicą lokacji Jasła oraz w ramach ubiegania się o mandat poselski Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Każdy z uczestników otrzymał opracowane przez gospodarzy i przewodników spaceru mapki z zaznaczoną trasą oraz obiektami, karty obserwacji z pytaniami naprowadzającymi i długopisy. Po wyłuszczeniu celów spotkania i zadań na trasę, co odbyło się wewnątrz glorietki w parku, wszyscy ruszyli pod pomnik „W hołdzie Żołnierzom Armii Krajowej” na skwerze Zenona Soboty. Tam rozpoczął się spacer badawczy prowadzący przez park miejski, przez skwerek przy obelisku sześćsetlecia Jasła, ulicę Czackiego i fragment ul. 3 Maja do skweru św. Antoniego.

W trakcie całego przejścia wspólnie i indywidualnie oraz w mniejszych grupkach zastanawiano się nad jeszcze lepszym wykorzystaniem tej przestrzeni publicznej na rzecz społeczności lokalnej. Zwracano uwagę na różne aspekty przestrzeni: przyrodnicze, ekologiczne, architektoniczne, historyczne, rekreacyjno – wypoczynkowe itp. Wartościowe było to, że w niektórych kwestiach trochę inny punkt spojrzenia mieli młodsi, a inny dorośli. W większości uwag i propozycji zmian oraz ulepszeń jednak byli zgodni. Istotne było również i to, że wszyscy biorący udział w spacerze, mimo zimna i deszczu, byli bardzo uważni i aktywni. Co jakiś czas zatrzymywali się, wymieniali uwagi, odnosili się do mijanych miejsc i obiektów, notowali swoje uwagi oraz wykonywali zdjęcia. Kilkoro ze spacerowiczów nagrywało również przebieg przejścia na kamery.

Fot. © Kinga Czerwińska
Fot. © Kinga Czerwińska

Chociaż wyjątkowo niesympatyczna pogoda odstraszyła niektórych zaproszonych gości i tak młodym jaślanom udało się zebrać dwie dziesiątki osób wśród których znaleźli się: przedstawicielka Urzędu Miasta, przewodniczący zarządu rady osiedla, były radny, regionaliści ze Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, socjolog, historyk, architekt, artysta fotografik, przyrodnik, nauczyciele, uczniowie jasielskich szkół i harcerze.

W trakcie spaceru Łukasz Belniak i Erwin Dedo przekazali informację, że złożą Burmistrzowi Miasta Jasła propozycję nazwania trasy spaceru „Szlakiem 650 – lecia Jasła” wzdłuż którego i na terenie parku (obok alejek spacerowych) mogłoby pojawić się kilkanaście tabliczek dotyczących ważnych wydarzeń z dziejów Jasła i wybitnych jaślan.

Na koniec spaceru jego młodzi organizatorzy zebrali od wszystkich karty obserwacji z naniesionymi przez uczestników uwagami. Po ich analizie, opracowaniu i zapisaniu w formie wniosków, cały ten materiał przedłożą Burmistrzowi Miasta Jasła oraz Przewodniczącemu Rady Miasta.

A co dało dwójce młodych ludzi przygotowanie i przeprowadzenie tego zadania i projektu?

Fot. © Kinga Czerwińska
Fot. © Kinga Czerwińska

Erwin Dedo: „Od uczestników spaceru, ludzi w różnym wieku, uzyskałem wiele informacji na temat funkcjonowania tej części przestrzeni naszego miasta. Dokładnie przyjrzeliśmy się kilkunastu miejscom i obiektom. Zobaczyliśmy jaki jest ich obecny stan, jak wyglądają, jak funkcjonują. Myślę, że po podjęciu pewnych konkretnych działań tę przestrzeń można uczynić jeszcze bardziej korzystną dla mieszkańców. Uważam też, że bardzo fajnie byłoby gdyby udało się zorganizować ten proponowany przez nas „szlak” – taką małą historyczną ścieżkę edukacyjną prowadzącą od pomnika patrona miasta po pomnik AK i miejsce związaną ze słynną jasielską akcją odbicia więźniów z czasów II wojny światowej”.

Łukasz Belniak: „W ramach obchodów 650. rocznicy nadania Jasłu praw miejskich razem z kolegą, wsparci pomocą naszego nauczyciela historii postanowiliśmy w jakiś skromny sposób włączyć się w te obchody. Do tego obaj staramy się o mandat posła Sejmu Dzieci i Młodzieży i tym bardziej zmotywowaliśmy się do tego zadania. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się o różnych problemach tej przestrzeni naszego miasta – parku i okolic, których na co dzień się nie zauważa. Mam jednak odczucie, że gdyby pewne działania naprawcze zostały tu wprowadzone, wielu jaślan by to doceniło. Myślę, że do pewnych działań niezbędne jest wsparcie Urzędu Miasta, ale część z nich, poprawiających wizerunek tej pięknej części Jasła, my młodzi możemy wykonać sami, przeprowadzając akcję porządkowania tych miejsc, zbierania śmieci itp. Jestem przekonany, że w tych pracach mógłbym liczyć na pomoc moich kolegów z drużyny harcerskiej „Lisy”.
(ZSM nr 3 w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE