Kultura | rozrywka | edukacja

W ZSUiS: warsztaty cukiernicze

Kolejne z cyklu szkoleń, które w ramach Akademii Młodego Cukiernika odbyło się 31 marca, tym razem zostało zorganizowane w szkolnej pracowni cukierniczej ZSUiS. Ćwiczenia dla uczniów klas cukierniczych przeprowadziła Teresa Trzaskalik – cukiernik prezenter firmy AKO S.A.

Fot. © archiwum Szkoły
Fot. © archiwum Szkoły

Podczas zajęć młodzież doskonaliła różnorodne techniki dekorowania wyrobów ciastkarskich, jednak głównym tworzywem dekoracyjnym, z którym pracowali młodzi cukiernicy, był karmel. Jest to materiał trudny w obróbce, wymagający dużej uwagi i precyzji podczas pracy, daje jednak wiele możliwości przy tworzeniu efektownych, słodkich dekoracji. Uczniowie z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w prezentacji formowania karmelu przeprowadzonej przez panią Trzaskalik, chętnie też próbowali swoich sił w modelowaniu misternych, karmelowych ozdób – fantazyjnych kwiatów i innych przestrzennych elementów.

Karmelowe cudeńka to jednak nie jedyny efekt warsztatów cukierniczych. Ciekawą jego częścią było tworzenie dekoracji z plastycznej masy cukrowej, a także pokaz wykonania bankietówek. Podczas sporządzania tych efektownych, bogato dekorowanych ciasteczek, młodzież zapoznała się możliwością wykorzystania nowych półproduktów cukierniczych.

Tematyka zorganizowanego przez ZSUiS szkolenia wpisuje się w nowe trendy sztuki cukierniczej. Młodzi jej adepci mieli okazję rozwijać cenione i poszukiwane w branży cukierniczej umiejętności zdobienia wyrobów z wykorzystaniem różnych technik i tworzyw dekoracyjnych, a także sztuki sporządzania niebanalnych, nie tylko pysznych, ale również cieszących oko produktów. Dużą zaletą tej formy szkolenia było też stworzenie uczniom możliwości pracy pod okiem profesjonalisty – prawdziwego mistrza w swojej dziedzinie.

Takie spotkania przyczyniają się do rozwijania twórczych pasji, są przykładem możliwości, jakie daje zawód cukiernika, inspirują do poszukiwania i kreowania własnej ścieżki zawodowej.

020415(2)

020415(3)

(ZSUiS w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE