Kultura | rozrywka | edukacja

Finał IV edycji konkursu „Zachować w pamięci”

Ratowanie i upowszechnianie lokalnego dziedzictwa historycznego, rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży poczucia patriotyzmu oraz tożsamości miejsca, w którym mieszkają, i z którego wywodzą się ich bliscy – to cele konkursu historycznego „Zachować w pamięci”, ogłoszonego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach.

Fot. © GBP w Jaśle z/s w Szebniach
Fot. © GBP w Jaśle z/s w Szebniach

Tegoroczna IV edycja, skierowana była do uczniów klas gimnazjalnych Zespołów Szkół z terenu gminy Jasło. Uczestnicy mogli składać prace w jednej z dwóch kategorii: Historia mojej rodziny – napisana w formie opowiadania, eseju, wspomnień wzbogacona o pamiątkowe zdjęcia oraz ALBUM – Historia mojej rodziny – gdzie należało umieścić stare fotografie, dokumenty oraz pamiątki rodzinne wraz z ich opisami.

Ze względu na przypadającą w tym roku 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej dodatkowym zadaniem uczestników, było przedstawienie losów swojej rodziny na tle wydarzeń wojennych na terenie gminy Jasło. Jak co roku patronat nad konkursem sprawował Stanisław Pankiewicz – wójt gminy Jasło.

Do konkursu zostało zgłoszonych 9 prac, z których komisja konkursowa – zespół Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej, działającego przy GBP – wyłoniła zwycięzców. Komisja oceniając prace brała pod uwagę wartość historyczną zgromadzonych zbiorów, zaangażowanie uczniów dotyczące opisu przedstawionych źródeł, a także samodzielność i estetykę wykonania.

Fot. © GBP w Jaśle z/s w Szebniach
Fot. © GBP w Jaśle z/s w Szebniach
Fot. © GBP w Jaśle z/s w Szebniach
Fot. © GBP w Jaśle z/s w Szebniach

Jury przyznało następujące nagrody:
– w kategorii „Historia mojej rodziny” – opowiadanie:
I miejsce – Martyna Kosiba
I miejsce – Martyna Bek
– w kategorii „Historia mojej rodziny” – album:
I miejsce – Patrycja Filar
II miejsce – Kamila Trzeciak
III miejsce – Paulina Żurawska
Wyróżnienia: Paweł Szczyrba, Kamila Zajchowska, Julia Ulaszek i Weronika Kozłecka

Uczestnicy mogli również liczyć na pomoc i wsparcie nauczycieli: Marioli Bożek, Iwony Ridinger – Bania, Małgorzaty Klocek – Ryba, Lidii Witkowskiej, Edyty Bara i Ewy Skuby.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 8 maja br. w Zespole Szkół w Szebniach. Z okazji 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali dla zgromadzonych gości przepiękną część artystyczną. Była to wzruszająca lekcja historii opowiedziana wierszami, śpiewem i tańcem.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Alicja Zając – senator RP, Henryk Motkowicz – z-ca wójta gminy Jasło, Anna Łepkowska – radna wsi Szebnie, Wojciech Piękoś – prezes Stowarzyszenia Parafii Szebnie „Dziedzictwo”, Adam Rozmus – prezes ZG OSP i Zofia Macek – historyczka, pisarka i regionalistka.

Fot. © GBP w Jaśle z/s w Szebniach
Fot. © GBP w Jaśle z/s w Szebniach

Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach składa serdeczne podziękowania Dyrekcji i pracownikom Zespołu Szkół w Szebniach za życzliwe przyjęcie i pomoc w przygotowaniu spotkania. Składamy również serdeczne podziękowania fundatorom nagród: Krośnieńskim Hutom Szkła Krosno S.A.

(GBP w Jaśle z/s w Szebniach)

SŁOWA KLUCZOWE