Kultura | rozrywka | edukacja

Pierwsi w powiecie, drudzy w województwie

Drużyna pierwszej pomocy z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach w składzie: Gabriela Wojtunik, Marzena Knap, Andżelika Maziarz, Bartłomiej Król oraz Radosław Krupka pod opieką Marzeny Sikory, po odniesionym wcześniej zwycięstwie w etapie powiatowym, zajęła (26.05) II miejsce w Etapie Wojewódzkim Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy.

Fot. © archiwum Szkoły
Fot. © archiwum Szkoły

W zawodach wzięło udział 9 drużyn. Na początku zawodnicy zmierzyli się z pytaniami testowymi, gdzie musieli wykazać się sporą wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy w różnych przypadkach, a także historii PCK. W dalszej części zawodów czekał ich sprawdzian praktycznych umiejętności. Uczniowie rywalizowali w pięciu konkurencjach:
– udzielenie pierwszej pomocy osobie potrąconej przez samochód. W trakcie tego wypadku obrażenia ponieśli także kierowca i pasażer pojazdu, których również należało zaopatrzyć;
– pomoc dziewczynie, która upadła z wysokości i miała uraz kręgosłupa a także głęboką ranę głowy;
– pierwsza pomoc udzielona dziewczynie, która uległa wypadkowi w trakcie biegania po parku – miała ona złamaną kończynę dolną;
– udzielenie pomocy osobie która była nieprzytomna i nie oddychała oraz jej koleżance, która miała atak paniki;
– pomoc osobie, która usiłowała popełnić samobójstwo poprzez podcięcie żył i zatrucie dużą ilością leków.

Czynności wykonywane w trakcie „akcji”, czas działania, sposób komunikowania się, wymiany informacji, powiadamiania służb ratowniczych oraz dowodzenia akcją były bacznie obserwowane, sprawdzane i oceniane przez sympatycznych, a zarazem surowych sędziów.

Dzięki ciężkiej, intensywnej i systematycznej pracy, uczniowie kołaczyckiego liceum po raz kolejny odnieśli wielki sukces, który pokazuje nieprzeciętne umiejętności młodzieży naszej szkoły.

Drużyna została także dodatkowo wyróżniona za wyjątkową skuteczność działania, zgranie zespołu i zdolność do natychmiastowego reagowania, zaś opiekunkę grupy wyróżniono za umiejętność pracy w zespole i zdyscyplinowanie drużyny.

Warto nadmienić, że młodzież w etapie wojewódzkim reprezentowała nie tylko szkołę ale również powiat jasielski.

Serdecznie gratulujemy uczniom i ich opiekunowi jednocześnie życząc dalszych sukcesów.

(LO w Kołaczycach)

SŁOWA KLUCZOWE