Sport | rekreacja | turystyka

V Memoriał im. Jerzego Janusza (zapowiedź)

W najbliższą sobotę (09.05) o godz. 09:00 w hali sportowej MOSiR w Jaśle odbędzie się po raz piąty Turniej Piłki Siatkowej Kobiet poświęcony zmarłemu dziewięć lat temu jasielskiemu szkoleniowcowi Jerzemu Januszowi.

W turnieju wezmą udział cztery zespoły: UKS MOSiR Jasło, Niepozorne Sanok, Preśov-Kośice Volleyball Team, Czarne Jasło. Początek zmagań sobota godzina 09:00. Organizatorem tego spotkania są byłe zawodniczki klubu MZKS Czarni Jasło, Uczniowski Klub Sportowy MOSiR Jasło oraz MOSiR Jasło. Organizatorzy serdecznie zapraszają do Hali MOSiR w Jaśle. Turniej poprowadzą sędziowie szczebla centralnego: Mariusz Gadzina (Plus Liga Mężczyzn), Grzegorz Janusz (Orlen Liga Kobiet).

Serdeczne podziękowania należą się sponsorom tego turnieju, a są nimi: Stal-Construct Jerzy Łaba; Sp. z o. o. KITEC Aleksander Czerwiński; Sp. J. ZAMEX Wiesław Kraus; Maria i Stanisław Wójcik Firma Vortumnus; Trans Allen Piotr Kozioł; Oponex Bogdan Ptaszek; Hades W. Ochałek i S. Wojdyła; Meblo-Pol s.c. A. Betlej W. Wszołek; JCMB-I Jasło.

Jerzy Janusz – (ur. 13. 02. 1947 r. w Jaśle, zm. 25. 02. 2006 r.). Absolwent AWF w Katowicach. W swojej pracy trenerskiej zawsze prowadził siatkarskie drużyny kobiet. Pracował jako szkoleniowiec w Czarnych Jasło, Wiśle Kraków, MKS MOS Gamrat Jasło, UKS MOSiR Jasło.

Zajmował się też szkoleniem drużyn młodzieżowych w UKS MOSiR Jasło. Prowadzony przez niego zespół kadetek awansował do ćwierćfinału mistrzostw Polski. Był siatkarzem LKS Liwocz Jasło. W tym klubie debiutował też jako trener. W 1978 roku zaczął pracować jako drugi trener z II ligową drużyną siatkarek MZKS Jasło.

Po spadku siatkarek z II ligi szkolił drużyny młodzieżowe. W 1981 r. zespół juniorek grał w finałach mistrzostw Polski w Radomiu, gdzie zajął czwarte miejsce. Prowadził drużynę, która grała w finałach Spartakiady Młodzieży w Elblągu. W 1995 r. z juniorkami młodszymi awansował do półfinału mistrzostw Polski w Lublinie. Rok później znów drużyna z Jasła grała w półfinale mistrzostw Polski juniorek w Węgrowie.

W 1997 r. wywalczył z siatkarkami Gamratu awans do II ligi. Został wybrany trenerem roku województwa krośnieńskiego, w plebiscycie tygodnika „Podkarpacie”. Siatkarki w debiutanckim sezonie 1997/98 w II lidze uplasowały się w czołówce tabeli. W następnym sezonie 1998/99 przegrały dopiero w play off walkę o I ligę. W długiej pracy szkoleniowej, w sezonie 1989/90 odbywał staż trenerski w Wiśle Kraków.

Był trenerem reprezentacji gwardyjskich klubów na turnieju w Moskwie. Wychowankami Jerzego Janusza były m.in. Małgorzata Jawor i Dorota Pykosz, byłe reprezentantki Polski.

(Organizatorzy)

SŁOWA KLUCZOWE