Kultura | rozrywka | edukacja

Wiosenna edycja festiwalu „Future Shorts” (zapowiedź)

Miłośników kina krótkometrażowego zapraszamy na kolejny pokaz z cyklu Future Shorts, który dzięki wsparciu Urzędu Miasta Jasła odbędzie się w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle w dniu 15 maja br. o godz. 18.30. Zapraszamy!

Gotowi na wiosnę? Future Shorts powraca w nowej odsłonie. Kwietniowy zestaw składa się z 7 ekscytujących produkcji z całego świata, których różnorodność może przyprawić o wiosenny zawrót głowy.

Wśród prezentowanych tytułów znajdują się fabuły, animacje i teledyski, pokazywane i nagradzane na wielu prestiżowych festiwalach filmowych. Pierwszoplanową rolę w Spring Season odgrywają tym razem wielowymiarowe relacje międzyludzkie. Zapraszamy do spotkania naprawdę nietypowych duetów. Pokażemy, ile może znaczyć przyjaźń, a ile niewinne zakochanie. Przyjrzymy się emocjonalnym dylematom przekraczającym granice wieku. Będziemy śmiać się i płakać, rozwiewać powszechne egzystencjalne lęki, a przede wszystkim – dobrze się bawić.

1. MI NINA MI VIDA
reż. Yan Giroux / Kanada 2013 / 19 min / Fabuła
Mężczyzna i jego gigantyczny pluszowy miś przebijają się przez hałaśliwy tłum i zgiełk kolejki w Wesołym Miasteczku. W świecie, w którym coraz trudniej się odnaleźć, Jack szuka powodu do uśmiechu… Gdy przemierza tą nieprzyjazną przestrzeń, kamera podąża za nim, generując efektownie wyreżyserowane doświadczenie filmowe.

2. MYNARSKI DEATH PLUMMET / Śmiertelny skok Mynarskiego
reż. Matthew Rankin / Kanada 2014 / 8 min / Animacja
Historia bohatera II Wojny Światowej, Andrew Mynarskiego z Winnipeg, zostaje niesamowicie powiązana z ekspresyjną i psychodeliczną wizją jego ostatnich chwil życia. Hołd dla naszej zbiorowej pamięci, przeobrażający fakty w doskonałą, celuloidową fantazję.

3. EXCHANGE AND MART
reż. Cara Connolly & Martin Clark / Wielka Brytania 2013 / 15 min / Fabuła/Romans
Szkocka szkoła z internatem to dom Reg, samotnej i rozmarzonej nastolatki. Przystojny ogrodnik z piłą mechaniczną i nietypowy instruktor samoobrony to jedyni mężczyźni, z którymi ma do czynienia. Kiedy Reg zostaje zaatakowana w lesie, wie dokładnie, jaki powinien być jej następny krok.

4. TWO FILMS ABOUT LONELINESS / Dwa filmy o samotności
reż. Christopher Eales / USA 2014 / 6 min / Animacja/Komedia
„Dwa filmy o samotności” to animacja poklatkowa, która wykorzystuje narzędzie split-screen. Podzielony ekran dzieli światy nagrywającego zaproszenie na swój profil randkowy Jonathana Smallmana oraz Philipa Buttona, internetowego Szefa Kuchni. Czy irytujące dźwięki dochodzące spoza wirtualnej rzeczywistości pomogą im odnaleźć przyjaźń i zrozumienie?

5. PRIDE / Duma
reż. Pavel G. Vesnakov / Bułgaria, Niemcy 2013 / 30 min / Fabuła
Manol, emerytowany starszy pan, jest obrońcą sztywnych zasad moralnych i niestrudzenie kultywuje je w swoim domu. Pewnego dnia Manol dowiaduje się, że wnuczek, którego wychował, jest gejem. Życiowe wybory jego najbliższych będą stanowiły dla niego wyzwanie, któremu nie może sprostać.

6. BRODINSKI FT SD‚ CAN’T HELP MYSELF’
reż. Megaforce / Wielka Brytania 2014 / 4 min / Teledysk
Oscylująca w estetyce techno-rap grupa Brodinski prezentuje teledysk produkcji francuskiego kolektywu Megaforce. Zestawienie ryzykownej, narkotycznej jazdy z dystopijną, hipnotyzującą wizją podróży w czasie.

7. THE MISSING SCARF / Zagubiony szalik
reż. Eoin Duffy / Irlandia 2013 / 6 min / Animacja
Czarna komedia eksplorująca niektóre powszechne lęki codziennego życia: strach przed nieznanym, przed porażką, odrzuceniem, czy wreszcie – lęk przed śmiercią. Narracja: George Takei.

Łącznie: 88 minut.

(MDK w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE