Kultura | rozrywka | edukacja

Artyści Opery Krakowskiej na jasielskim rynku (zapowiedź)

Burmistrz Miasta Jasła i Jasielski Dom Kultury zapraszają na koncert plenerowy „Carmina Burana” w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej. To wyjątkowe wydarzenie, któremu towarzyszyć będzie mapping pt. „Krótka podróż w czasie”, odbędzie się 26 czerwca br. o godz. 20.00 na jasielskim rynku.

„Carmina Burana” Carla Orffa, to kantata sceniczna oparta na średniowiecznym zbiorze pieśni. To także jeden z najbardziej znanych utworów muzycznych, skomponowany w Niemczech i wielokrotnie wykorzystywany przez współczesne zespoły muzyczne. Fragmenty kantaty w latach 90. XX w. pojawiły się m.in. w utworach Enigmy, Ery, Theriona czy In Extremo. A najbardziej popularny fragment „O Fortuna”, otwierający kantatę, występuje często jako wstęp lub zakończenie utworu w muzyce zespołów heavy metalowych.

„Carmina Burana” to, oprócz niezwykłej muzyki, efektowne widowisko, w którym bierze udział około 100 wykonawców. Dodatkową atrakcją wydarzenia, będzie występ tancerzy ognia i szczudlarzy z Teatru Avatar oraz tancerzy z Jasielskiego Domu Kultury.

Piątkowe obchody zakończy mapping na ścianie Urzędu Miasta pt. „Krótka podróż w czasie”.

Koncert wpisuje się w cykl całorocznych obchodów 650 rocznicy nadania praw miejskich Jasłu przez króla Kazimierza Wielkiego. Jubileusz został zainaugurowany 26 kwietnia br. uroczystą mszą świętą w kościele ojców franciszkanów, której przewodniczył ks. bp Edward Białogłowski. Po nabożeństwie odbył się koncert w wykonaniu Zespołu Instrumentów Historycznych „Risonanza”.

Kolejnym punktem obchodów, będzie uroczysta sesja Rady Miejskiej Jasła, połączona z sesją naukową, która odbędzie się 26 listopada br.

Organizatorami obchodów są: Miasto Jasło oraz Jasielski Dom Kultury.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE