Informacje

Jubileuszową edycję „Munduriady” zwyciężyli strażnicy miejscy

Strażnicy miejscy zwyciężyli w jubileuszowej dziesiątej edycji „Munduriady”. W zawodach, które towarzyszyły tegorocznym Dniom Jasła, wystartowało sześć drużyn reprezentujących służby mundurowe oraz klasy o profilu mundurowym szkół średnich powiatu jasielskiego. Do rąk triumfatorów trafił puchar przechodni – kryształowa maczuga. Dla pozostałych uczestników przygotowano pamiątkowe puchary, medale i dyplomy, które wręczali przedstawiciele samorządu miejskiego oraz kierownictwo formacji mundurowych.

Najbardziej widowiskową konkurencją jest bieg po torze przeszkód w alkogoglach. Według organizatorów imitują one ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII. Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar
Najbardziej widowiskową konkurencją jest bieg po torze przeszkód w alkogoglach. Według organizatorów imitują one ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar

W sobotę na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle zorganizowano zawody, w których wzięło udział sześć drużyn reprezentujących służby mundurowe oraz klasy o profilu mundurowym szkół średnich powiatu jasielskiego. Do rywalizacji o puchar przechodni – diamentową maczugę – przystąpili: Państwowa Straż Pożarna, Policja, Straż Miejska, Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach (triumfatorzy ubiegłorocznej edycji) oraz Zespół Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy.

Na zaproszenie nie odpowiedzieli w tym roku funkcjonariusze Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Warzycach. – Ale myślę, że i tak zabawa jest fajna. Pogoda nam dopisała, wszyscy dobrze się bawimy i to najważniejsze. – mówi Bogusław Łach, przewodniczący jasielskiego regionu IPA.

Przedsięwzięcie, które w roku jubileuszu 650-lecia nadania praw miejskich Jasłu, odbyło się już po raz dziesiąty, zorganizowało Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA Region Jasło.

„Munduriadę” wymyśliliśmy zaraz po powstaniu naszej sekcji w Jaśle, w sumie jedenaście lat temu, bo mieliśmy rok przerwy jak była powódź. Pomysł powstał po to, aby pokazać, że w Jaśle istnieje coś takiego jak Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji. Chcemy coś robić dla ludzi chociażby poprzez takie imprezy, które towarzyszą Dniom Jasła. W tej chwili jest to już dziesiąta edycja. Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji istnieje w Jaśle od 11 lat, w Polsce jest obecne od 22 lat. To światowa organizacja, która liczy w tej chwili najwięcej ludzi. Nie ma większego stowarzyszenia na świecie niż to. To stowarzyszenie dzieli się w Polsce na grupy wojewódzkie i regiony. W Jaśle mamy region, którego jestem przewodniczącym. – powiedział Łach.

Podczas tegorocznej edycji imprezy widzowie mogli podziwiać mundurowych w sześciu widowiskowych konkurencjach.

Imprezę rozpoczęliśmy od konkurencji „hydronetką do celu”, czyli typowo strażackiej, gdzie jeden z uczestników pompuje wodę, a drugi celuje do wyznaczonego celu i jak naleje w nim wodę to urządzenie o tym sygnalizuje. W tym momencie dana drużyna wygrywa. Konkurencja jest przeprowadzana na czas. Potem mieliśmy takie jak: bieg żółwi, podczas którego zawodnicy ubierają się w policyjny strój bojowy, bieg w alkogoglach, podczas którego trzeba było wycelować obiema nogami do rozstawionych na placu opon. Była też konkurencja jazdy na rowerze odwrotnym, czyli jak skręca się w prawo to jedzie się w lewo. Staramy się wprowadzać jakieś nowe konkurencje. W tym roku jest to cięcie drzewa piłą ręczną. Mieliśmy pewne kłopoty, bo nie przewidzieliśmy, że można taką piłę urwać, ale strażacy zapewnili nam swoją. – opowiada Bogusław Łach.

Rywalizacja toczyła się praktycznie do ostatniej konkurencji. Do wyłonienia zwycięscy jubileuszowej „Munduriady” potrzebna była dogrywka. W przeciąganiu liny zmierzyli się: strażnicy miejscy i uczniowie z Kołaczyc. Ci pierwsi zwyciężyli po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii imprezy.

Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwali sędziowie: Marek Cecuła oraz Daniel Aleksander, a komentowaniem zajął się Waldemar Piórek.

Klasyfikacja końcowa (od miejsca pierwszego): Straż Miejska – 47 punktów, LO Kołaczyce – 45 punktów, Policja – 26 punktów, Państwowa Straż Pożarna – 21 punktów, LO Nowy Żmigród – 17 punktów, LO Trzcinica – 12 punktów.

W tym roku walka toczyła się o maczugę. Jest to nagroda przechodnia. Podczas pierwszych zawodów przed jedenastoma laty walczyliśmy o tarczę, którą jeśli któraś drużyna zwycięży przez dwa lata przechodzi na własność. Przez dwa lata wygrywała Policja. Później była walka o miecz, która wygrało liceum z Kołaczyc i jest on własnością szkoły. W tym roku jest to kryształowa maczuga. – wyjaśnia Bogusław Łach.

Nagrodę w imieniu triumfującej reprezentacji Straży Miejskiej odebrał Mirosław Rojkowski.

Laureatów oraz pozostałych uczestników pamiątkowymi pucharami, medalami oraz dyplomami honorowały władze miasta: burmistrz Ryszard Pabian, zastępca burmistrza Elwira Musiałowicz-Czech, przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Rak oraz kierownictwo służb mundurowych: Komendant Powiatowy Policji w Jaśle inspektor Paweł Filipek i p.o. Komendanta Straży Miejskiej Paweł Szynal.

Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału w przyszłorocznej „Munduriadzie”.

Jeżeli nic nie stanie nam na przeszkodzie to myślę, że będzie to kontynuowane. Weszło to już w scenariusz Dni Jasła. Przyjęło się, że właściwie od jedenastu lat jesteśmy razem z Dniami Jasła. Upominki ufundował nam Urząd Miasta i dzięki niemu te konkurencje mogą się odbyć. Zresztą jak widać jest duże zainteresowanie. Może pogoda i to, że dzisiaj jest pierwszy dzień wakacji na to wpłynęło. – powiedział przewodniczący jasielskiego regionu IPA.

FOTOGALERIA: Jubileuszowa dziesiąta edycja Munduriady w Jaśle

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE