Kultura | rozrywka | edukacja

Nauka zasad bezpieczeństwa poprzez gry i zabawy dla najmłodszych

Pod znakiem bezpieczeństwa upłynął festyn z okazji międzynarodowego Dnia Dziecka zorganizowany dla uczniów z terenu gminy Skołyszyn. W jego organizację włączyły się okoliczne jednostki ochotniczych straży pożarnych, Policja oraz Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego. Na najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji: pokazy sprzętu ratowniczego, pogadanki na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zasad udzielania pierwszej pomocy, gry i zabawy sprawnościowe, podczas których można było wygrać drobne upominki.

Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar
Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII
Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Z inicjatywy kierownika Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie Marty Gąsiorowskiej zorganizowano imprezę plenerową z okazji międzynarodowego Dnia Dziecka. Wydarzenie miało wymiar gminny i było adresowane do dzieci i młodzieży uczęszczających do miejscowych placówek edukacyjnych. Spotkanie zorganizowano na stadionie sportowym w Skołyszynie.

W realizację przedsięwzięcia włączył się szereg podmiotów, m.in. Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Jaśle, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie, Urząd Gminy w Skołyszynie oraz Ośrodek Szkolenia Kierowców „Renoma” w Jaśle.

Partnerzy wydarzenia szczelnie wypełnili pięciogodzinny program przedsięwzięcia. Już przy samym wejściu na teren obiektu druhowie ochotnicy przygotowali dla najmłodszych atrakcje. Można było zapoznać się ze sprzętem znajdującym się na wyposażeniu samochodów ratowniczo-gaśniczych, przyjrzeć się z bliska umundurowaniu ratownika, zajrzeć do wnętrza kabiny pojazdu, założyć kask, włączyć sygnalizację świetlną i dźwiękową dzięki czemu dzieci przez chwilę mogły poczuć się „strażakami”.

Z kosza strażackiego podnośnika hydraulicznego wyjeżdżającego na wysokość kilku metrów można było podziwiać okoliczną panoramę miejscowości.

W namiocie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz jego otoczeniu odbywały się pogadanki na temat bezpieczeństwa pożarowego, numerów alarmowych oraz zasad prawidłowego korzystania z nich, można też było usłyszeć zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej. Strażacy prezentowali na fantomie imitującym człowieka jak prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową.

Kolejnym punktem był dziecięcy tor przeszkód. Za jego najszybsze pokonanie najsprawniejsi otrzymywali okolicznościowe kubki.

Tą część przygotowali, pod nadzorem prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Stanisława Święcha, strażacy z jednostek w: Skołyszynie, Święcanach, Harklowej oraz Pustej Woli.

Do Skołyszyna zostali zaproszeni funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wraz ze swoim mobilnym miasteczkiem ruchu drogowego. Najbliższy tego typu profesjonalny obiekt znajduje się w Jaśle przy Zespole Szkół Miejskich nr 3. Policjanci przeprowadzili szereg konkurencji sprawnościowych, w tym sprawnościową jazdę rowerem między wyznaczonymi tyczkami. Przy tym wszystkim edukowali młodych – najmniej chronionych uczestników ruchu przed zagrożeniami występującymi na drogach.

Prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józef Biernacki zaproponował dla najmłodszych konkurencje sprawnościowe: rzut gumowym ringiem do celu, rzut gumowymi piłeczkami do celu oraz bieg w płetwach nurkowych. Najlepszy uczestnik otrzymał plecak, a dla najsprawniejszych dzieci w poszczególnych grupach przewidziano elementy odblaskowe.

Wśród pozostałych atrakcji znalazły się m.in.: stoisko plastyczne, wesołe miasteczko z dmuchanym zamkiem i zjeżdżalnią, fotobudka, występy artystyczne oraz „Strzała Południa” – przejażdżki lokomotywą na kółkach.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół Publicznych w Skołyszynie, Zespołu Szkół Publicznych w Bączalu Dolnym, Szkoły Podstawowej w Harklowej, Szkoły Podstawowej w Jabłonicy, Zespołu Szkół Publicznych w Kunowej, Szkoły Podstawowej w Lisowie, Szkoły Podstawowej w Przysiekach oraz Zespołu Szkół Publicznych w Święcanach.

Dowóz poszczególnych grup do Skołyszyna zapewnił Tadeusz Dzięglewicz z jasielskiego Ośrodka Szkolenia Kierowców „Renoma”. Dla wszystkich dzieci przewidziano drobny poczęstunek.

Wydarzenie patronatem medialnym objął portal regionalny terazJaslo.pl.

FOTOGALERIA: Gminny Dzień Dziecka 2015 w Skołyszynie

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE