Kultura | rozrywka | edukacja

Po falach życia popłyń spokojnie

9 czerwca 2015 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle Klub „Michalina” gościł jasielską poetkę Marię Forystek.

Fot. © MBP w Jaśle
Fot. © MBP w Jaśle

Za namową wnuków, które sfinansowały wydawnictwo zadebiutowała zbiorem wierszy „Pogoda duszy na Grunwaldzkiej 85 – z pamiętnika Marii Forystek…”. Motywy dominujące to sprawy codzienne, miłość i radość z własnej kobiecości (Kobieta). Poetka przywołuje pory roku, aby wyrazić swój zachwyt nad światem – zimowe szczyty Tatr (Zima; Wspomnienia), szarugę jesienną (Jesień). Wspomnienia wojenne powracają w wierszach Więźniarka, O żołnierzach. Mimo trudnych przeżyć, autorki nie opuszcza humor. W wierszu Gliniany garnek opowiada o przygodzie psotnika Jacka, który założywszy garnek na głowę nie mógł go ściągnąć. Maria Forystek to osoba ciepła i serdeczna – tak jak jej poezja.

Teresa Macek, artystka z Sądkowej od lat zajmuje się rękodzielnictwem, a jej ozdoby można obejrzeć na blogu http://tessart57.blogspot.com/.

W drugiej części spotkania pokazywała zebranym, jak ozdabiać zakładki do książek i kartki okolicznościowe techniką decoupage i embossing. Dużą atrakcją okazał się tajemniczy kuferek do wytłaczania wzorów.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE