Informacje

Pożar budynku mieszkalnego na ulicy Basztowej

Wczoraj około godziny 23:30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Jaśle przy ulicy Basztowej. Na miejsce natychmiast skierowano znaczne siły i środki straży pożarnej.

Fot. © terazJaslo.pl / Marcin PAŁAC
Fot. © terazJaslo.pl / Marcin PAŁAC

Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej zastano rozwinięty pożar budynku konstrukcji murowanej. Przez spore i toksyczne zadymienie strażacy byli zmuszeni gasić pożar będąc wyposażeni w aparaty ochrony dróg oddechowych. Przed przystąpieniem do akcji gaśniczej odłączono dopływ prądu do budynku oraz zakręcono główny zawór gazu. Następnie podano dwa prądy wody w natarciu: jeden z drabiny przez okno na poddasze, a drugi wewnątrz budynku z klatki schodowej.

Pożar był trudny do opanowania przez panujące spore zadymienie, dużą ilość pomieszczeń na poddaszu oraz różnorodność przedmiotów, które się tam znajdowały.

Spaleniu uległo poddasze, konstrukcja dachu oraz wyposażenie, które się znajdowało się w obiekcie. Konstrukcja dachu była częściowo wykonana z elementów drewnianych przez co konieczna była ich częściowa rozbiórka. Z budynku na zewnątrz wyniesiono pięć butli z gazem propan-butan, a następnie je schłodzono. Po ugaszeniu źródła ognia przystąpiono do dogaszania nadpalonych elementów, które trwało prawie do godzin porannych.

Osoby, które zamieszkiwały budynek znajdowały się na zewnątrz, nikt nie potrzebował pomocy medycznej. Po zakończeniu działań poddasze sprawdzono kamerą termowizyjną, nie znaleziono źródeł ognia.

Ze względu na trudny dojazd wąskimi ulicami do płonącego budynku nie było możliwości rozstawienia specjalistycznego podnośnika hydraulicznego i podania prądu wodnego z góry.
Punkt czerpania wody dla działających zastępów był wydzielony przy budynku Urzędu Miasta w Jaśle, zaopatrzeniem zajmowali się druhowie z OSP KSRG Warzyce.

Na miejscu pracowały cztery zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle oraz jeden zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej (KSRG) w Warzycach – łącznie siedemnastu strażaków.

250615(12)

250615(13)

250615(14)

250615(15)

250615(16)

250615(17)

250615(18)

Marcin Pałac
m.palac@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE