Kultura | rozrywka | edukacja

Sukces SP 4 w ogólnopolskim konkursie z języka niemieckiego

Nauka języka niemieckiego wcale nie musi być trudna. Wystarczy jeśli nauczyciel w swojej pracy, oprócz wkuwania trudnych słówek, zachęca uczniów do kreatywności i angażuje ich do niekonwencjonalnego działania.

Fot. © archiwum Szkoły
Fot. © archiwum Szkoły

Uczniowie klasy III c ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle – Łucja Postek, Eryk Bania i Hubert Zając pod kierunkiem Katarzyny Skickiej-Such postanowili zaprezentować swoje umiejętności językowe startując w konkursie, w którym należało pokazać atrakcyjność regionów krajów niemieckojęzycznych. W nagranym filmiku zamieścili charakterystykę regionu Bawarii, ciekawostki z nim związane, zaprezentowali znane osoby oraz zamieścili informacje na temat specyfiki i kuchni regionalnej, a wszystko to w ciągu wymaganych 7 minut.

Do ogólnopolskiego konkursu „DaF-Kenner in den DACHL-Ländern” (Znawcy języka niemieckiego w państwach obszaru niemieckojęzycznego) zgłoszonych zostało blisko 1000 prac z 551 szkół z całej Polski. Jury, w skład którego weszli przedstawiciele i eksperci językowi Wydawnictwa Szkolnego PWN oraz Instytutu Goethego, przyznało III miejsce w kategorii klas I-III drużynie „Czwórki”. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w konkursie startowały głównie szkoły, w których niemiecki jest językiem obowiązkowym. W jasielskiej „Czwórce” nauka dodatkowego języka obcego jest prowadzona społecznie dla chętnych dzieci z klas II i III. Ten ogromny sukces potwierdza, że wykorzystując zdolności językowe i aktorskie uczniów oraz pomysłowość i zaangażowanie nauczyciela można sięgnąć po najwyższe laury, już od najmłodszych klas.

Organizatorem konkursu było Wydawnictwo Szkolne PWN we współpracy z  Goethe Institut i Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej. Patronat nad konkursem objęła Ambasada Niemiec, Ambasada Szwajcarii, Austriackie Forum Kultury i Instytut Austriacki.

Nagrodzony film:

(SP 4 w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE