Kultura | rozrywka | edukacja

Urodziny miasta. Wielka gala na jasielskim rynku

Pięknie, dostojnie i elegancko. Tak najkrócej można określić koncert galowy w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej na jasielskim rynku. To wielkie wydarzenie, które już zapisało się na kartach historii naszego miasta, odbyło się z okazji jego 650 urodzin.

Fot. © Jasielski Dom Kultury
Fot. © Jasielski Dom Kultury

Na scenie, w subtelnej scenerii, wystąpiło ponad 120 muzyków: chór, orkiestra i soliści. Ta muzyczna uczta dla ducha, sprawiła, że podniosła atmosfera wieczoru udzieliła się wszystkim. Dorośli, młodzież i dzieci z zapartym tchem obserwowali tę muzyczną opowieść. Bo „Carmina Burana”, to jedno z najbardziej imponujących dzieł chóralnych XX wieku, skomponowane w Niemczech. Jego prawykonanie odbyło się w Operze Frankfurckiej w 1937 roku, natomiast polska premiera miała miejsce w 1963 roku w Łodzi. Utwór składa się z trzech części, z których każda jest swego rodzaju hołdem, hymnem, uwielbieniem. Pierwsza opiewa piękno przyrody, druga – chwali Bachusa, zaś trzecia opowiada o rozkoszach miłości. Całość oratorium, którego mottem jest apoteoza życia i afirmacja świata, otwiera i kończy „O Fortuna”.

„Carmina Burana” oparta jest na świeckich pieśniach średniowiecznych, odnalezionych w 1803 roku w bawarskim opactwie Benediktbeuren. Carl Orff wybrał z tego obszernego zbioru tekstów 24 pieśni i ułożył je w rodzaj libretta. Napisana jest na ogromny aparat wykonawczy: chór, orkiestrę i głosy solowe. Na jasielskiej scenie ten najbardziej znany utwór muzyczny wykonali soliści: Katarzyna Oleś – Blacha, Mariusz Godlewski i Adam Sobierajski oraz chór przygotowany przez Zygmunta Magierę. Orkiestrą i chórem dyrygował Tomasz Tokarczyk.

Fot. © Jasielski Dom Kultury
Fot. © Jasielski Dom Kultury
Fot. © Jasielski Dom Kultury
Fot. © Jasielski Dom Kultury

Uwieńczeniem koncertu był taniec szczudlarzy i jednocześnie tancerzy ognia z legnickiego Teatru Avatar oraz tancerek z Jasielskiego Domu Kultury.

Dalsza część jubileuszowych obchodów przeniosła się przed budynek Urzędu Miasta, gdzie byliśmy świadkami niezwykłego widowiska, z ogniem w roli głównej, opowiedzianego przez młodych, utalentowanych aktorów Teatru Avatar. Atrakcją był także pokaz mutlimedialny na frontonie jasielskiego magistratu. Krótki mapping, w pigułce przedstawił burzliwe dzieje Jasła.

Koncert, który rozpoczął się odczytaniem edyktu o nadaniu praw miejskich Jasłu, poprowadzili dyrektorzy Jasielskiego Domu Kultury: Janusz Szewczyk i Helena Gołębiowska. W uroczystościach, które odbyły się 26 czerwca br. uczestniczyli goście z zagranicy – miast partnerskich, parlamentarzyści ziemi jasielskiej, samorządowcy miasta i powiatu jasielskiego oraz zaprzyjaźnionych miast i gmin, przedstawiciele jasielskiego duchowieństwa, organizacji, instytucji, przedsiębiorcy, a przede wszystkim mieszkańcy Jasła.

Koncert był kolejnym punktem całorocznych obchodów 650 rocznicy nadania praw miejskich Jasłu przez króla Kazimierza Wielkiego. Jubileusz został zainaugurowany 26 kwietnia br. uroczystą mszą świętą w kościele ojców franciszkanów, której przewodniczył ks. bp Edward Białogłowski. Po nabożeństwie obył się koncert w wykonaniu Zespołu Instrumentów Historycznych „Risonanza”. Kolejnym punktem obchodów, będzie uroczysta sesja Rady Miejskiej Jasła, połączona z sesją naukową, która odbędzie się 26 listopada br.

Organizatorami obchodów są: Miasto Jasło oraz Jasielski Dom Kultury.

(JDK)

Back to top button