Informacje

Bezpieczne wakacje 2015

Wakacje w pełni. Najbliższe dwa miesiące to dla dzieci i dorosłych czas wypoczynku oraz letnich wyjazdów. Wiele osób będzie odpoczywać z dala od miast – nad wodą, w lesie i w górach. Wiele takich atrakcyjnych turystycznie miejsc znajduje się również w naszym regionie. Policjanci troszcząc się o bezpieczeństwo wypoczywających, ale też podróżujących drogami powiatu jasielskiego, włączają się w doroczną akcję „Bezpieczne wakacje”.

Fot. © KPP w Jaśle
Fot. © KPP w Jaśle

Lipiec i sierpień to dla dzieci czas wakacji. Odpoczywają też dorośli, dla których rozpoczyna się sezon urlopowy. Podkarpacie to niewątpliwie region atrakcyjny dla turystów. Spodziewamy się więc, że wiele osób będzie podróżować m.in. drogami naszego powiatu. Dlatego jasielscy policjanci z myślą o bezpieczeństwie wszystkich udających się na letni wypoczynek włączają się do ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne Wakacje 2015”.

Dla policjantów ruchu drogowego będzie to okres wzmożonej pracy. Będą oni kontrolować autobusy wiozące dzieci i młodzież na wakacyjny wypoczynek, sprawdzą stan techniczny autokarów, ich wyposażenie, skontrolują stan trzeźwości kierowców oraz wymagane dokumenty. Rodzice, opiekunowie i organizatorzy wyjazdów mogą zwracać się do Policji o przeprowadzenie takich kontroli. Najlepiej, aby termin uzgodnić z kilkudniowym wyprzedzeniem, dzwoniąc do Wydziału Ruchu Drogowego jasielskiej komendy Policji pod numer 13 44 38 350.

Wakacje to też dobry czas, by edukować młodych ludzi. Policjanci będą więc odwiedzać miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży, by mówić czego należy się wystrzegać, na co zwracać uwagę, aby wakacje minęły bezpiecznie. Przekażą wiedzę na temat bezpiecznych zachowań na koloniach, nad wodą i w czasie podróży. Będą też przestrzegać przed zagrożeniami związanymi z zażywaniem narkotyków czy spożywaniem alkoholu. Chcemy też wykorzystać te spotkania, aby nauczyć młodych ludzi m.in. zasad udzielania pierwszej pomocy. Pierwsze takie spotkanie obyło się już z uczestnikami półkolonii na terenie Szkoły Podstawowej Nr 4 w Jaśle.

Nie zapominajmy o tym, aby wysyłając dziecko na obóz czy kolonię porozmawiać z nim o ewentualnych niebezpieczeństwach. Uczmy ograniczonego zaufania w kontaktach z nieznajomymi, mówmy o zakazie oddalania się z miejsca wypoczynku bez wiedzy opiekuna, zachowaniu szczególnej ostrożności przy przechodzeniu przez drogę, o zasadach bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem, czy zachowaniu nad wodą i w górach.

Policjanci zapraszają też dzieci i młodzież do udziału w konkursach – plastycznym i filmowym „Bezpieczne Wakacje”.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE