Informacje

Jubileuszowe „Radio Biwak” z jasielskiego Rynku

Trzygodzinną audycję „na żywo” wyemitowało dzisiaj z płyty jasielskiego Rynku Radio Rzeszów w ramach wakacyjnego programu „Radio Biwak”. To wyjątkowe wydarzenie zarówno dla miasta, które w bieżącym roku świętuje 650-rocznicę nadania praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego, jak i dla samego radia. Było to 1400 wydanie tego popularnego magazynu.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Polskie Radio Rzeszów nieprzerwanie od 1991 roku emituje wakacyjną audycję pod nazwą „Radio Biwak”, a więc program w tym roku obchodzi swój jubileusz ćwierćwiecza obecności w radiowym eterze. Tak się składa, że w ciągu tych 25 lat, magazyn pojawiał się na antenie ponad tysiąc razy, a dzisiaj w Jaśle wyemitowano ją po raz 1400!

Ekipę radiową gościliśmy w naszym mieście za sprawą Zbigniewa Dranki, wieloletniego współpracownika popularnej w regionie rozgłośni.

Wraz ze słuchaniem popularnej audycji Radia Rzeszów przyszło mi do głowy, aby gromadzić gadżety „Biwakowe”. Dosyć przypadkowo. Systematycznie się ona rozrastała i stała się z niej kolekcja 25-lecia. Mam wszystkie koszulki i gadżety „Biwakowe”. – mówi.

Okazuje się, że nawet samo radio nie posiada wszystkich gadżetów związanych ze swoją letnią audycją. Zebrane w ciągu ćwierćwiecza przez Zbigniewa Drankę przedmioty można było oglądać podczas plenerowej wystawy zlokalizowanej … w autobusie miejskiej komunikacji samochodowej.

Jest on żywą encyklopedią tego, czego dokonaliśmy w trakcie naszej audycji. – mówi Andrzej Dańczyszyn, współautor „Radia Biwak”, emerytowany współpracownik Polskiego Radia Rzeszów. – Towarzyszy nam od pierwszego wydania w 1991 roku. Jest z nami i teraz. Można tu pooglądać większość gadżetów związanych z Radiem Biwak. Są więc koszulki, czapeczki, itd. Można też było zobaczyć nasz wóz transmisyjny, dzięki któremu bezpośrednio nadajemy naszą audycję. Zresztą tym wozem będziemy jeździć podczas tegorocznych wakacji w wiele miejsc. Tak się złożyło, że Jasło zostało w pewien sposób docenione, bo jest to jedna z pierwszych tegorocznych audycji naszego letniego magazynu, a do tego jubileuszowa, bo 1400.

Andrzej Dańczyszyn, jeden ze współprowadzących dzisiejszy program.
Andrzej Dańczyszyn, jeden ze współprowadzących dzisiejszy program.
Zbigniew Dranka prezentuje swoją bogatą kolekcję.
Zbigniew Dranka prezentuje swoją bogatą kolekcję.

Koszulek jest 27, choć mamy jubileusz 25-lecia audycji, ponieważ w jednym roku były one zdublowane. Koszulki to najpopularniejsze gadżety. Są też kubki i inne przedmioty, do tego przeróżne archiwalia, dokumenty, taśmy z nagraniami, ulotki, afisze, torebki, a więc ogromna rozmaitość. – dodaje Dranka.

Zbigniew Dranka ma w swoim domowym zaciszu wiele cennych kolekcjonerskich „łupów”, jednak jak sam przyznaje zbieranie „Biwakowych” gadżetów zrodziło się w nim zupełnie przypadkowo.

20150702-004

20150702-003

Kiedy rodziło się Radio Biwak, „kolegowałem” się z Radiem Rzeszów jako współpracownik. Podczas pierwszej audycji dostałem koszulkę, w kolejnym roku następną, przypadkowo też policzyłem liczbę audycji. Okazuje się, że jestem jedyną osobą, która policzyła „Biwaki”. Dzisiaj jest 1400 wydanie z Jasła. To dla mnie wielka pasja, zrodzona przypadkowo, ale też z sympatii do Radia Rzeszów. – podkreśla.

W ciągu 180 minutowej audycji „na żywo” redaktorzy Radia Rzeszów poruszyli praktycznie wszystkie sfery życia miasta, dla którego jest to rok wyjątkowych jubileuszy. Główne miejsce poświęcono obchodzonej 650. rocznicy nadania Jasłu przez króla Kazimierza Wielkiego praw miejskich.

Dociekliwi autorzy słuchowiska przypomnieli słuchaczom także o innych wyjątkowych wydarzeniach, w tym 50-leciu działalności Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, 55-leciu funkcjonowania miejskiej komunikacji samochodowej czy wreszcie 65-lecia obecności w życiu kulturalnym miasta Jasielskiego Domu Kultury, który aktualnie przechodzi gruntowną modernizację.

Gośćmi programu byli m.in. burmistrz miasta Ryszard Pabian, dyrektorzy Muzeum Regionalnego Alfred Sepioł i Jasielskiego Domu Kultury Janusz Szewczyk, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego Wiesław Hap, członek Zarządu Powiatu w Jaśle Jan Urban oraz Wójt Gminy Brzyska Rafał Papciak.

20150702-005

Mamy jubileusz 650-lecia nadania praw miejskich więc tym bardziej nam miło, że Jasło zostało wybrane do realizacji tej 1400 audycji. – powiedział burmistrz.

Do udziału w wakacyjnym programie zaproszono także zwykłych mieszkańców Jasła, którzy za pośrednictwem radia mogli pozdrowić swoich bliskich, znajomych, a także wziąć udział w licznych konkursach, w których do wygrania były m.in. wydawnictwa o tematyce regionalnej. Przygotowano również liczne gadżety związane z radiem i jubileuszem miasta Jasła.

Dzisiaj zechcemy powiedzieć praktycznie wszystko o tym mieście, zresztą Jasła nie odkrywamy teraz. Radio Biwak wraz z Radiem Rzeszów już tu niejednokrotnie bywali. Ostatnio chyba dwa lata temu. Jasło jest znane słuchaczom Radia Rzeszów nie tylko z naszej wakacyjnej audycji Radia Biwak, ponieważ w naszym programie lokalnym bardzo często poruszamy problemy, mówimy o osiągnięciach, ale także o bolączkach tej uroczej miejscowości. W naszej dzisiejszej trzygodzinnej audycji poruszyliśmy praktycznie wszystkie dziedziny życia: było o przemyśle, ludziach, kulturze, promocji, bo głównie chodzi o promocję tej miejscowości. Dużo też wspominaliśmy. – powiedział nam Andrzej Dańczyszyn.

„Radio Biwak” ugościła w Rynku restauracja KEKS, która przygotowała również jubileuszowy tort.

Sądzę, że po tej audycji Radiu Rzeszów przybędzie słuchaczy. – dodał Dańczyszyn.

Audycja, która tegorocznych wakacji realizowana jest pod hasłem wymownym hasłem „Pole namiotowe 25”, będzie obecna również w wielu innych miejscowościach województwa. Zainteresowanych szczegółową trasą odsyłamy na stronę internetową programu (www.radiobiwak.pl).

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE