Kultura | rozrywka | edukacja

Słowacki sukces Jass Brass Consort

Jasielski big band Jass Brass Consort był gościem tegorocznej edycji Mikulaskiego Jazzowego Festiwalu, który odbył się w ostatni weekend lipca na Słowacji. Impreza, której celem jest prezentacja jazzu we wszystkich jego odmianach wpisuje się w kulturalny kalendarz naszych słowackich sąsiadów.

Fot. © Jasielski Dom Kultury
Fot. © Jasielski Dom Kultury

Przez trzy dni na mikulaskiej scenie występowały zespoły m.in. ze Słowacji, Czech, USA, Polski, Wielkiej Brytanii. Tegoroczną edycję Festiwalu zainaugurował jasielski big band, który wykonał znane standardy jazzowe w nowych aranżacjach. Muzykom na scenie towarzyszyła solistka Jasielskiego Domu Kultury Ola Tocka. Występ, który odbył się na miejskim rynku, spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem słowackiej publiczności.

Jass Brass Consort został zaproszony do Liptowskiego Mikulasza w ramach projektu pn. „Podniesienie jakości świadczonych usług poprzez przebudowę infrastruktury kulturalnej domów kultury w Jaśle i Liptowskim Mikulaszu”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013. Ich koncert jest jednym z elementów wydarzeń kulturalnych realizowanych w ramach wspomnianego projektu.

Do tej pory po stronie polskiej odbyły się warsztaty batikowe z udziałem osób niepełnosprawnych oraz konkurs fotograficzny połączony z wystawą i wydaniem albumu.

Natomiast ostatni weekend sierpnia w Jaśle upłynie pod znakiem spotkań z kulturą europejską. W połowie września również w Jaśle odbędą się spotkania taneczne, a początkiem sierpnia w Liptowskim Mikulaszu wystąpi Miejsko – Kolejowa Orkiestra Dęta. Wydarzeniem zamykającym kalendarz kulturalny będzie dwudniowy festiwal młodzieżowych zespołów hip hop.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE