Kultura | rozrywka | edukacja

Festiwal Archeologiczny „Dwa Oblicza” (zapowiedź)

Na terenie legendarnego grodziska i w parku archeologicznym leżącym u jego stóp tworzącym Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła, w dniach 21-23 sierpnia bieżącego roku odbędzie się kolejny Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza.

W tym roku zapowiedziała w nim udział rekordowa ilość odtwórców zarówno z Polski jak też innych krajów europejskich, którzy zamieszkają w wybudowanym przez siebie obozie, wiernie oddającym realia z czasów rodzenia się Państwa Polskiego i z okresu kiedy powstał ufortyfikowany gród w Trzcinicy czyli sprzed 4000 lat.

W obozie zwiedzający spotkają rzemieślników uprawiających pradawne rzemiosła, groźnych wojowników, kobiety i dzieci ubrane w starożytne stroje.

Dojdzie też do wielkiej bitwy dwóch armii, która będzie atrakcją Festiwalu, po której zapłonie stos pogrzebowy i będą miały miejsce tajemnicze, starożytne obrzędy związane z pogrzebem poległych wojowników.

Czas Festiwalu wypełnią turnieje w których współzawodniczyć będą nie tylko wojowie ale również kobiety. Oprócz tradycyjnych, widowiskowych zawodów bojowych, zostanie rozegrany konkurs łuczniczy, który w tym roku po raz pierwszy zostanie zorganizowany w niezwykłej scenerii potężnych wałów grodziska.

W tle tych wydarzeń rozlegać się będzie starożytna muzyka grana przez słynne w kręgach odtwórców zespoły.

Oprócz wielu imprez towarzyszących jak wykłady popularyzujące wiedzę o tajemnicach przeszłości, najważniejszym wydarzeniem będzie wystawienie po raz pierwszy złotych bransolet znalezionych w pobliżu Karpackiej Troi, a które to znalezisko jest wielką sensacją ostatnich tygodni przykuwającą uwagę mediów nie tylko polskich. Te złote wyroby wykonane przez złotników około 3500 lat temu nosiła bogata kobieta, która być może była mieszkanką starożytnej fortecy w Karpackiej Troi.

Oprócz atrakcji festiwalowych w czasie jego trwania goście będą mogli zwiedzić Skansen wraz z grodziskiem, zobaczyć wystawę stałą poświęconą jego dziejom, zobaczyć wielokrotnie nagradzany film „Trzcinica-Karpacka Troja” a także wspiąć się na 40 metrową wieżę widokową zlokalizowana w najwyższej części wzniesienia na której usytuowany jest gród, skąd rozciąga się rozległy widok na Kotlinę Jasielską, ciemne pasma Beskidów wzdłuż granicy ze Słowacją, otoczoną czcią w czasach pogańskich świętą górę Liwocz, a przy dobrej pogodzie na ośnieżone szczyty Tatr.

Festiwal co roku przyciąga dużą liczbę gości z kraju i zagranicy ponieważ jest imprezą wyjątkową o ogólnoeuropejskim znaczeniu w dodatku odbywającą się w tak niezwykłym miejscu jakim jest Skansen Archeologiczny w Karpackiej Troi.

(„Karpacka Troja”)

SŁOWA KLUCZOWE