Kultura | rozrywka | edukacja

Future Shorts Lato 2015 (zapowiedź)

Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Urząd Miasta Jasła zapraszają w piątek 21 sierpnia br. o godz. 20.00 na kolejną edycję festiwalu Future Shorts.

Z przyjemnością prezentujemy najnowszy zestaw krótkich metraży ze świata – Future Shorts Summer Season. Letnia selekcja obejmuje 8 gorących tytułów, które łączy tylko jedno: każdy ma mniej niż 15 minut. Co może zmieścić się w tak krótkim czasie? Zaskakująco dużo.

Zobaczymy m.in.: poruszającą historię młodej mieszkanki Sarajewa, absurdalny w skutkach seans hipnozy, czy też smutne losy pewnego drzewa… Przeżyjemy nalot kosmitów, przyjrzymy się realiom pracy operatorów telefonu alarmowego i poznamy trzech uroczych mistrzów karcianych. Emocje gwarantowane. Łączny czas: 96 minut.

The Chicken / Kurczak
reż. Una Gunjak / Chorwacja 2014 / 15 min / Dramat
Sarajewo, rok 1993. Z okazji szóstych urodzin Selma otrzymuje w prezencie żywego kurczaka. Dziewczynka dowiaduje się, że kurczak ma zostać zabity i zjedzony przez jej rodzinę, więc decyduje się zwrócić mu wolność. Kiedy mama Selmy wyrusza na poszukiwania zaginionego ptaka, niespodziewanie staje się celem snajpera.

The Tree / Drzewo
reż. Sare Shafipour / Iran 2014 / 5 min / Animacja

Z zapisków Sare: To historia kobiety i drzewa, które przynależą do ziemi. Chcą pozostać na swoim miejscu nawet w czasie wojny, ponieważ tam sięgają ich korzenie. W tym strasznym czasie stanowią dla siebie jedyne towarzystwo.

Emergency Calls / Telefon Alarmowy
reż. Hannes Vartiainen & Pekka Veikkolainen / Finlandia 2013 / 15 min / Dokument

Bycie człowiekiem stwarza kruchą i ulotną możliwość doświadczenia życia i świata wokół nas. W czasie wszechogarniającej ciemności, wszystko co możemy zrobić, to polegać na sobie i wspierać się w trudnych chwilach. Film oparty na autentycznych nagraniach telefonu alarmowego.

The Noisemaker
reż. Karolis Kaupinis / Litwa 2014 / 15 min / Dramat/Czarny humor

Prowincjonalna szkoła wyczekuje oficjalnej delegacji z Ministerstwa. Delegaci mają przywieźć nowy dzwonek. Kurcząc się z roku na rok, w szkole brakuje dwóch uczniów, by spełnić ministerialne kryteria. W oczekiwaniu na delegację, dyrektor robi co może, by ukryć niedobory i uniknąć zamknięcia placówki.

Stray Dogs / Bezdomne psy
reż. Minka Farthing-Kohl / USA 2014 / 8 min / Dramat/Komedia

Słońce grzeje niemiłosiernie. Frank czeka na autobus. Lody które niesie, topią się na słońcu. Nieznajoma pyta, czy może użyć jego telefonu. Bezdomne psy włóczą się po ulicach.

Schoolyard / Podwórko
reż. Irene Dragasaki / Grecja 2014 / 10 min / Eksperyment

Stosując eksperymentalne środki, reżyserka wytwarza prawdziwy szał obrazów o wyjątkowo refleksyjnym charakterze. Absolutna cisza w opustoszałych klasach. Bezgłośnie spadające pióro, piłka mijająca obręcz kosza… to urywki scen, gdy uczniowie opuszczają budynek szkoły. Wciąż w swoich mundurkach, radośnie pryskają się wodą. Nastrój chwili nagle ulega zmianie.

Storm Hits Jacket / Sztorm uderza w sztormiak
reż. Paul Cabon / Francja 2014 / 13 min / Animacja/Komedia

Sztorm zbiiża się do wybrzeży Brytanii. Natura szaleje, a dwóch młodych naukowców próbuje odnaleźć się w tym chaosie. Wątek szpiegowski, romantyczne napięcie i tajemnicze zdarzenia zderzają się z żywiołowością i entuzjazmem.

De Smet /Bracia De Smet
reż. Thomas Baerten, Wim Geudens / Holandia 2014 / 15 min / Dramat/Komedia

Bracia De Smet stworzyli system, dzięki któremu mogą wieść wygodne życie singli. Gdy nowa kobieta zamieszkuje na ich ulicy, wcześniejszy układ rozpada się niczym domek z kart.

Projekcja filmów odbędzie się w plenerze, w Ogrodzie Jordanowskim. W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych zapraszamy do budynku MDK.

Serdecznie zapraszamy – piątek 21 sierpnia 2015 r. godz. 20.00. Wstęp wolny.

(MDK w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE