Informacje

Władze powiatu: „rolnikom należą się podziękowania za ich codzienną pracę”

„To właśnie wieńczące żniwa święto plonów jest zgodnie z kultywowanym od wieków obyczajem okazją do podziękowania rolnikom za ich ciężką pracę oraz jej owoce, których symbolem są przyniesione bochny chleba.” – powiedział podczas uroczystości dożynkowych w Tarnowcu starosta jasielski Franciszek Miśkowicz. W niedzielne popołudnie do tej miejscowości przyjechały delegacje reprezentujące wszystkie gminy powiatu. Tam gospodarze naszego regionu wspólnie z parlamentarzystami i lokalnymi samorządowcami podziękowali rolnikom ziemi jasielskiej za tegoroczne plony.

Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII (146). Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar
Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII (146).
Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Coroczne święto plonów ziemi jasielskiej odbywa się na terenie innej gminy. Trud zorganizowania sierpniowej uroczystości wziął na siebie w tym roku wójt z Tarnowca Jan Czubik. Wydarzenie rozpoczęła okolicznościowa msza święta odprawiona w miejscowym Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia koncelebrowana przez jej kustosza oraz duszpasterza rolników Diecezji Rzeszowskiej ks. Jerzego Uchmana. Po zakończonej eucharystii barwny korowód prowadzony przez starostów dożynek, włodarzy naszego powiatu oraz zaproszonych gości przeszedł na stadion sportowy, gdzie przygotowano główne punkty tegorocznych dożynek powiatowych.

Wieńce dożynkowe wystawiły delegacje z poszczególnych gmin: Brzyska (Koło Gospodyń Wiejskich w Błażkowej), Dębowiec (Koło Gospodyń Wiejskich w Dębowcu), Jasło (Wolica), Kołaczyce (Kosynierzy z Bieździedzy), Krempna (Koła Gospodyń Wiejskich w Ożennej, Grabiu i Wyszowatce), Nowy Żmigród (Nowy Żmigród), Osiek Jasielski (Koło Gospodyń Wiejskich w Czekaju), Skołyszyn (Koło Gospodyń Wiejskich w Harklowej), Tarnowiec (Koła Gospodyń Wiejskich w Łubnie Szlacheckim i Łubnie Opacem), Miasto Jasło (Żółków, Kaczorowy) oraz Dom Pomocy Społecznej w Foluszu, Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Żmigrodzie, Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy i Zespół „Kaśka” w Dębowcu.

Poszczególne delegacje złożyły na ręce gospodarzy – starosty jasielskiego Franciszka Miśkowicza i wójta gminy Tarnowiec Jana Czubika – bochny chleba jako wyraz wdzięczności za tegoroczne zbiory.

Do podzielenia się nimi z mieszkańcami ziemi jasielskiej zostali zaproszeni: senator Rzeczpospolitej Polskiej Alicja Zając, poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca, wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska, radni Sejmiku Wojewódzkiego Joanna Bril, Joanna Frydrych i Dariusz Sobieraj oraz wicestarosta jasielski Adam Kmiecik.

Wśród zaproszonych na niedzielne uroczystości gości znaleźli się m.in. przedstawiciele lokalnego samorządu (burmistrzowie miast i wójtowie gmin powiatu jasielskiego wraz z przewodniczącymi Rad Gmin), szefowie służb mundurowych, a także dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu.

Podczas okolicznościowego wystąpienia Franciszkek Miśkowicz podkreślił, że święto plonów „jest zgodnie z kultywowanym od wieków obyczajem okazją do podziękowania rolnikom za ich ciężką pracę oraz jej owoce, których symbolem są przyniesione bochny chleba”.

Wszyscy z wielkim szacunkiem uznajemy i myślimy dziś o naszych rolnikach, ponieważ chleb produkowany od wieków przez mieszkańców wsi stanowi podstawę naszego codziennego pożywienia. Staropolska tradycja dożynek jest bardzo ważnym elementem naszej narodowej tożsamości, kultury oraz obrzędowości. W obrzędzie dożynkowym dostrzegamy tak ważne wartości jak przywiązanie do ojczystej ziemi, podtrzymywanie zwyczajów ojców oraz szacunek dla przyrody. – powiedział.

Zwracając się do przedstawicieli wszystkich gałęzi rolnictwa uprawianego na terenie powiatu jasielskiego starosta złożył im najserdeczniejsze życzenia.

To Waszej ciężkiej pracy zawdzięczamy nasz chleb powszedni. Jesteśmy świadomi poświęceń i trudu jaki wkładacie w wykonywanie Waszej pracy. W imieniu własnym oraz wszystkich mieszkańców powiatu jasielskiego dziś składam Wam najserdeczniejsze podziękowania oraz oddaję Wam należny szacunek. Przyjmijcie wyrazy naszej wdzięczności za tegoroczne plony. Są one tym większe, że teraz musicie zmagać się z suszą, która powoduje ogromne straty w Waszych zbiorach. Chciałbym szczególnie podziękować wójtowi gminy Tarnowiec Janowi Czubikowi za to, że przyjął naszą inicjatywę oraz wspólnie ze swoimi współpracownikami tak pięknie przygotował tą uroczystość. – dodał Miśkowicz.

Alicja Zając:
Z wielkim wzruszeniem kroiłam dzisiaj chleb, którym dzieliliśmy się z mieszkańcami powiatu jasielskiego. To piękny zwyczaj, który przybliża nas na co dzień pracujących daleko od powiatu do Państwa. Właśnie ten kontakt jest ogromnie ważny. Chcę podziękować za wielki trud włożony w Państwa codzienną pracę, żeby uzyskać plony naszej ziemi. Pamiętam czas od 2006 do 2010 roku kiedy miałam zaszczyt przewodzić Radzie Powiatu w Jaśle. Zawsze sprawy jasielskich rolników były dla mnie ogromnie ważne. Życzę dalszego rozwoju rolnictwa w naszych stronach. (…) właśnie tu, w powiecie jasielskim, jest prawdziwa Polska.

Bogdan Rzońca:
Chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim rolnikom, bo dożynki to czas kiedy kłaniamy się matce ziemi i spracowanym rękom rolnika. Spróbujmy zastanowić się co dziś w Polsce jest najważniejsze. Każdy z nas musi zdać sobie z tego sprawę, że zbudowanie zaufania do polskiego rolnika, nie do wielkich koncernów przemysłowych produkujących żywność, jest najważniejszym przesłaniem dla wszystkich osób, które mają jakikolwiek wpływ na funkcjonowanie państwa. Bo najlepsi lekarze nie pomogą, jeśli nie będziemy mieć dobrego polskiego mleka, chleba i dobrze opłacanego polskiego rolnika.

Maria Kurowska:
W imieniu własnym, marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla oraz całego Zarządu Województwa pragnę serdecznie podziękować za zorganizowanie dzisiejszej uroczystości. To wielkie dziękczynienie Panu Bogu i rolnikom, że wciąż podejmują wielki trud pracy na ziemi. Sama jako córka rolnika wiem jak smakuje pot, który jest wylewany na polskich polach. Ale też wiem, że nie jest dobrze w naszym rolnictwie. Dlatego tym bardziej kłaniamy się nisko tym, którzy mimo nieopłacalności rolnictwa wciąż tą polską ziemię uprawiają. Pragnę życzyć, aby w polskim rolnictwie wreszcie zaczęło się dziać lepiej, aby praca rolnika była szanowana. Wzorem szwajcarskim, aby handlowcy mogli sprowadzać plony od obcych rolników dopiero wtedy, gdy ostatni produkt przez nich wyprodukowany zostanie zakupiony.

Listy okolicznościowe nadesłali również: poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska, Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak oraz członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar.

Obrzęd dożynkowy zakończyły występy lokalnych zespołów folklorystycznych w ramach „Lata z Kulturą Powiatu Jasielskiego”. Na scenie przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili: kapela ludowa „Trzcinicoki” z Trzcinicy pod kierownictwem Stanisława Marszałka, zespół folklorystyczny „Kaśka” z Dębowca pod kierownictwem Agaty Pucykowicz, zespół ludowy „Liwoczanie” z gminy Brzyska pod kierownictwem Marii Cisoń oraz zespół ludowy „Pogórzanie” z Bieździedzy. Partnerem wydarzenia była Grupa LOTOS S.A.

Równolegle ze świętem rolników odbywał się Festiwal Smaków Regionalnych. Na tą okazję koła gospodyń wiejskich z terenu całej gminy przygotowały dziesiątki tysięcy pierogów. Przygotowana już po raz siódmy z rzędu przez Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowcu impreza cieszy się niesłychaną renomą i z roku na rok przyciąga do tej miejscowości dziesiątki smakoszy. Nie inaczej było także w niedzielne popołudnie.

Konkurs na najlepsze pierogi wygrało w tym roku Koło Gospodyń Wiejskich w Roztokach, zaś najładniejsze stoisko przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrucowej.

Uczcie smakowej towarzyszyła także rozrywka kulturalna. Na wieczorną gwiazdę wybrano zespół FEEL z wokalistą Piotrem Kupichą. Całą imprezę poprowadziła w zastępstwie wcześniej zapowiadanego Krzysztofa Ibisza popularna polska aktorka serialowa, laureatka jednego z telewizyjnych tanecznych show Katarzyna Cichopek.

Wydarzenie odbywało się pod patronatem medialnym terazJaslo.pl.

FOTOGALERIA: Dożynki Powiatowe 2015 w Tarnowcu (146 zdjęć)

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE