Informacje

X Konwent Polskich Winiarzy już wkrótce

Podczas jubileuszowego X Konwentu Polskich Winiarzy w Jaśle 67 polskich winnic zaprezentuje 90 win. Oceniać je będzie ośmioosobowy, profesjonalny panel degustatorów. Zapowiada się ciekawie.

Fot. archiwum / III Konwent Winiarzy w Jaśle © materiały prasowe Organizatora
Fot. archiwum / III Konwent Winiarzy w Jaśle
© materiały prasowe Organizatora

Co roku winiarze z całej Polski prezentują swoje wina na Konwencie Polskich Winiarzy, największej i najbardziej prestiżowej tego typu imprezie winiarskiej w Polsce. Konwent z jednej strony jest forum wymiany doświadczeń i miejscem spotkań winiarzy, z drugiej, to wspaniała okazja do zinwentaryzowania polskich winnic. Zgodnie z przyjętą zasadą co roku Konwent odbywa się w innym mieście, zasługującym na to w kontekście osiągnięć winiarzy z danego regionu. Organizatorem tegorocznej edycji jest Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, a partnerami są Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia i Miasto Jasło.

X Konwent Polskich Winiarzy w Jaśle odbędzie się w ostatni weekend wakacji, czyli 28 – 29 sierpnia br. Prawie równolegle (29-30 sierpnia) odbędą się X Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle. Będą to dwie powiązane ze sobą winiarskie imprezy. W tym miejscu należy podkreślić szczególny charakter obu jubileuszowych imprez, ze względu na wyjątkową okoliczność – obchody 650-lecia nadania Jasłu praw miejskich.

Impreza odbywać będzie się w wyremontowanej niedawno hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. Głównym punktem programu Konwentu będzie jak zawsze pierwszego dnia (piątek) degustacja panelowa, ale w nieco zmienionej formule spotkania. W panelu degustacyjnym zasiądą enolodzy (dwóch zagranicznych i jeden polski), trzech krytyków winiarskich, sommelier oraz przedstawiciel polskiego środowiska winiarzy. Drugiego dnia Konwentu (sobota) odbędą się trzy seminaria tematyczne: jedno poświęcone winom z odmiany Jutrzenka i kupażom z jej udziałem, drugie Marechal Foch i Leon Millot, trzecie na temat opłacalności winiarstwa w Polsce.

Zainteresowanie imprezą przerosło oczekiwania organizatorów, którzy ze względów logistycznych, a także doświadczeń lat wcześniejszych, nie mogli przyjąć wszystkich zgłoszeń (decydująca była wyłącznie kolejność zgłoszeń). W imprezie weźmie udział blisko 150 osób, reprezentujących 67 polskich winnic oraz zainteresowanych polskim rynkiem winiarskim firm branżowych.

Z okazji jubileuszowej edycji Konwentu wydany zostanie także liczący 110 stron okolicznościowy katalog, który trafi nie tylko do uczestników Konwentu, ale także do zainteresowanych polskim winiarstwem środowisk.

Organizatorzy: Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”
Partnerzy: Miasto Jasło, Polski Instytut Winorośli i Wina, Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia.
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Podkarpackiego
Sponsorzy: POLWAX S.A., Wilhelm Tell Consulting A.A. Doliński, Scharfenberger, Marxam Enology, LPP EQUIPMENT WARSAW, Pondex Trading and Consulting Kft.
Patroni medialni: Magazyn Wino, Winicjatywa.pl, Magazyn Czas Wina, Vinisfera.pl, NaszeWinnice.pl Winologia.pl, Kobiety i Wino.

DO POBRANIA:
Program X Konwentu Polskich Winiarzy (.pdf)

(Fundacja „Galicja Vitis”)

SŁOWA KLUCZOWE