Kultura | rozrywka | edukacja

Mały Festiwal TY I JA w Jaśle (zapowiedź)

Po raz kolejny zapraszamy do „kina na trawie” w jasielskim Ogrodzie Jordanowskim.

We wtorek 8 września br. będzie miała miejsce kolejna edycja Małego Festiwalu TY I JA organizowanego w Jaśle w ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego INTEGRACJA TY I JA. Główną ideą festiwalu jest działanie na rzecz integracji środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem, a więc działanie na rzecz humanizmu w najgłębszym tego słowa znaczeniu – strona organizatora www.integracjatyija.pl.

W Jaśle zobaczymy trzy filmy dokumentalne podejmujące temat niepełnosprawności.

Pierwszy z nich: PIEŚŃ PASTERZA / SHEPHERD’S SONG (reż. Vahram Mkhitaryan, Polska/Armenia, 30 min., dokumentalny) opowiada o Chacziku, niewidomym pasterzu z gór w Armenii. Mimo przeciwności losu założył rodzinę i prowadzi spokojne życie, każdego dnia wypasając swoje stado kóz na stromych górskich stokach, po których porusza się bez niczyjej pomocy. Kiedy jednak okazuje się, że jego jedyny syn również traci wzrok i musi wyjechać do Erywania, aby rozpocząć naukę w szkole dla niewidomych, Chaczik staje przed trudnym dylematem: pozostać przy pasterskim życiu, czy przeprowadzić się do stolicy i być bliżej syna.

Następny film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (CCHS).
NASZA KLĄTWA / OUR CURSE reż. Tomasz Śliwiński, Polska 2013, 27 min., dokumentalny to film nominowany w tym roku do Oskara, nagradzany również na innych festiwalach. Tomasz Śliwiński dokumentuje pierwsze miesiące życia swojej rodziny po narodzinach syna. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z chorobą oraz stopniowe dostosowywania się do nowej sytuacji.

Na zakończenie obejrzymy film POWRÓT / RETURN reż. Sylwia Michałowska, Polska 2013, 23 min., dokumentalny. Janusz, zapalony nurek z wybitnymi osiągnięciami, doznaje udaru, w wyniku którego zostaje prawostronnie sparaliżowany. Dzięki rehabilitacji i pomocy swojej partnerki Joanny, zaczyna coraz sprawniej funkcjonować i szybko wraca do nurkowania. Nadal jednak ma poważne problemy z mówieniem. Jedyną osobą, która go rozumie jest Joanna. Dylematy i rozterki ma ona, on wie, że musi nurkować, głęboko.

Czas projekcji: 80 min.

Zapraszamy – wtorek 8 września 2015 r., Ogród Jordanowski, godz. 19.30. Wstęp wolny!

W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych pokaz odbędzie się w budynku MDK.

(MDK w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE