Informacje

Młodzież honoruje zasłużonych dla powiatu jasielskiego

Jedenastu lokalnych artystów i twórców ludowych zostało uhonorowanych tytułami „Zasłużony dla kultury powiatu jasielskiego”. Uroczyste wręczenie dyplomów i upominków od władz samorządowych miało miejsce w samo południe podczas sesji Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego.

Pamiątkowa fotografia: dzisiejsi nagrodzeni wraz z młodzieżowymi radnymi. Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII. Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar
Pamiątkowa fotografia: dzisiejsi nagrodzeni wraz z młodzieżowymi radnymi.
Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Wśród jedenastu nominowanych do tytułu „Zasłużony dla kultury powiatu jasielskiego” znaleźli się artyści i działacze ludowi, animatorzy życia kulturalnego na wsi, osoby sprawujące opiekę nad miejscami pamięci narodowej i kultywujące tradycje naszych przodków. Starosta jasielski uhonorował w tym roku sześć kobiet i pięciu mężczyzn – mieszkańców wszystkich dziesięciu gmin naszego regionu.

Do grona zasłużonych dołączyli w tym roku: Antoni Bolek z Załęża (rzeźbiarz – gmina Osiek Jasielski), Jadwiga Chochołek z Zarzecza (od 2001 roku przewodnicząca tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich – gmina Dębowiec), Maria Cisoń z Dąbrówki (założycielka w 2009 roku i prezes Stowarzyszenia Kobiet Gminy Brzyska „Liwoczanka” – gmina Brzyska), Maria Homlak z Brzezówki (poetka i pisarka ludowa, aktywna działaczka na rzecz krzewienia kultury powiatu jasielskiego oraz ziemi żmigrodzkiej – gmina Nowy Żmigród), Edward Lecheta z Jasła (nauczyciel języka polskiego, poeta, twórca i kierownik teatru młodzieżowego ArtExpress przy I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Stanisława Leszczyńskiego, laureat Stypendium Burmistrza Miasta Jasła – miasto Jasło), Inga Marczyńska z Bieździedzy (malarka ikon – gmina Kołaczyce), Barbara i Dariusz Mielczarkowie z Kotani (zajmujący się społeczną pracą na rzecz dziedzictwa kulturowego naszego regionu, opiekunowie cmentarzy z I Wojny Światowej oraz drewnianych cerkwi w gminie Krempna, organizatorzy Krempniańskiej Parady Historycznej – gmina Krempna), Renata Podkulska z Trzcinicy (artystka ludowa, prowadzi w tej miejscowości mini-skansen z unikatowymi eksponatami datowanymi na początek XX wieku, odrestaurowanymi właścicielkę – gmina Jasło), Bogusław Wojtunik z Umieszcza (muzyk, współzałożyciel i kierownik działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowcu kapeli ludowej „Tarnowcoki” – gmina Tarnowiec), śp. Aram Shakhbazyan (na stałe mieszkający w Przysiekach ormiański artysta specjalizujący się w rzeźbie i metaloplastyce, specjalizujący się w tematyce sakralnej, autor drzwi wejściowych do kościołów w Skołyszynie, Opocznie, Pagorzynie, Rytrze, Nowym Sączu, Radomiu, Końskiem ze scenami pochodzącymi ze Starego i Nowego Testamentu oraz wizerunkami świętych, a także autor stacji drogi krzyżowej na Górę Liwocz – gmina Skołyszyn).

Zanim jednak starosta jasielski Franciszek Miśkowicz wraz z przewodniczącym Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego Dominikiem Ciupkiem wręczyli tytuły, zostały wygłoszone laudacje na temat każdego z nominowanych. Przygotowali je uczniowie szkół średnich z terenu powiatu jasielskiego – członkowie Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego.

Specjalną statuetką starosty jasielskiego został uhonorowany w tym roku pedagog i animator kultury z Jasła Bogusław Mastej.

W trakcie spotkania zostały wręczone nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczenia: „Za opiekę nad zabytkami” dla lokalnego społecznika, artysty-fotografika, sprawującego opiekę nad zabytkami architektury sakralnej na jasielskiej starej nekropolii przy ulicy Zielonej Tomasza Kasprzyka oraz „Zasłużony dla kultury polskiej” dla księdza Piotra Kuźniara – w latach 2000-2009 proboszcza parafii rzymskokatolickiej w Krempnej.

Gratulacje laureatom złożył gospodarz naszego powiatu.

Jestem szczególnie wdzięczny Wam wszystkim za to co robicie w swoim środowisku dla nas wszystkich. Działalność kulturalna to jest ta działalność, która niejednokrotnie jest prowadzona w zaciszu pracowni, ale ona służy nam wszystkim. Jest to szczególna działalność, ponieważ nas wszystkich ubogaca, daje pewną wartość, która jest wartością nieocenioną. Bardzo przyjemne jest, że to wyróżnienie jest Państwu wręczane w obecności młodzieży, która wchodzi w dorosłe życie. Myślę, że to bardzo dobry przykład dla tego pokolenia, które będzie działało w naszej społeczności. Serdecznie dziękuję Wam wszystkim za to co robiliście dla nas i naszego środowiska. – powiedział starosta Franciszek Miśkowicz.

W uroczystej sesji Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego lokalny samorząd reprezentowali również: wicestarosta Adam Kmiecik, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Jaśle Anna Bialik, burmistrz miasta Jasła Ryszard Pabian wraz z drugim zastępcą Elwirą Musiałowicz-Czech oraz wójt gminy Brzyska Rafał Papciak. Na zaproszenie do udziału w spotkaniu odpowiedzieli również dyrektorzy i kierownicy instytucji kultury z terenu powiatu, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, a także opiekunowie młodzieżowych radnych.

Wydarzenie uświetnił występ szkolnego chóru Soli Deo działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle pod kierownictwem Moniki Twarduś.

Zorganizowano również wystawę czasową, na której zaprezentowano prace nagrodzonych działaczy kultury.

Z inicjatywą nadawania tytułów „Zasłużony dla kultury powiatu jasielskiego” wyszedł w poprzedniej kadencji radny powiatowy Zbigniew Dranka, wieloletni dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE