Kultura | rozrywka | edukacja

Narodowe Czytanie „Lalki” Prusa na jasielskim Rynku

W piątek (04.09) na jasielskim Rynku samorządowcy i młodzież z jasielskich szkół czytali fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa. Wszystko za sprawą IV edycji „Narodowego Czytania”, pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

Fot. © Starostwo Powiatowe w Jaśle
Fot. © Starostwo Powiatowe w Jaśle

Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Młodzieżowy Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Zespół Szkół nr 4 w Jaśle i Powiatowe Centrum MOC WOLONTARIATU w Jaśle zorganizowały na jasielskim Rynku „Narodowe Czytanie. Lalka”. Tym samym Powiat Jasielski włączył się do ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, która w tym roku poświęcona była twórczości wybitnego polskiego pisarza Bolesława Prusa.

Bohaterami dzisiejszego jasielskiego „Narodowego Czytania” byli samorządowcy, którzy z wielkim zaangażowaniem wcielali się w role bohaterów „Lalki”. Zanim jednak pojawili się na scenie, Bożena Gogosz, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle, przybliżyła zebranym sylwetkę i twórczość Bolesława Prusa.

Następnie na scenie wystąpili przedstawiciele władz samorządowych i uczniowie jasielskich. Starostwo Powiatowe w Jaśle reprezentowali: Starosta Jasielski Franciszek Miśkowicz, Członek Zarządu Powiatu Jan Urban oraz radna Rady Powiatu w Jaśle Bożena Macek – Lubaś.

Przedstawiciele Powiatowego Centrum MOC WOLONTARIATU przygotowali scenki z „Lalki”, prezentując publiczności swój talent aktorski.

W trakcie trwania „Narodowego Czytania” zgromadzonym na jasielskim Rynku były rozdawane cytaty z „Lalki”. Ci, którzy przynieśli książki, mogli przybić w nich pamiątkową pieczęć, przygotowaną specjalnie na tę akcję przez Kancelarię Prezydenta RP. W programie imprezy znalazł się również mini konkurs ze znajomości twórczości Prusa. Uczestnicy akcji mogli także za pomocą czytnika kodów QR w telefonach odczytać cytaty z „Lalki”, rozmieszczone wokół Rynku.

040915(3)

040915(4)

040915(5)

(Starostwo Powiatowe w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE