Informacje

Policja ostrzega przed oszustami

Policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi tzw. metodą „na wnuczka” modyfikowaną przez sprawców pod różnymi legendami. Ich ofiarami najczęściej padają starsi, samotnie mieszkający ludzie. Złodzieje nie mają żadnych skrupułów. Wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Tym razem czujność pracownika banku uchroniła mieszkankę Jasła przed stratą pieniędzy.

Fot. © archiwum terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / Damian PALAR

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i modyfikują tzw. metodą „na wnuczka” m.in. wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji.

Wczoraj oszuści zadzwonili do 80-letniej mieszkanki Jasła. Podający się za policjanta mężczyzna twierdził, że jej wnuczka spowodowała wypadek drogowy, a osoba pokrzywdzona w tym zdarzeniu doznała ciężkich obrażeń i walczy o życie w szpitalu. Aby uwiarygodnić swoją historię, „funkcjonariusz” w czasie rozmowy przekazał telefon rzekomej wnuczce, która zapłakanym głosem potwierdziła, że została zatrzymana za spowodowanie wypadku, po czym poprosiła o wręczenie policjantowi kilkudziesięciu tysięcy złotych kaucji. Gdy starsza pani oświadczyła, że nie ma takiej kwoty, telefonujący mężczyzna zaproponował, aby wzięła kredyt. Chcąc pomóc wnuczce zgłaszająca udała się do banku. Gdy o zdarzeniu opowiedziała pracownikowi, ten przestrzegł ją, że może mieć do czynienia z oszustami. Po zweryfikowaniu informacji, okazało się, że miał rację.

Przestrzegamy przed tym zagrożeniem, apelujemy o rozwagę i ostrożność. Bądźmy podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas, abyśmy bez dokładnego sprawdzenia okoliczności przekazali mu pieniądze. Aby ustrzec się przed tego typu oszustwem należy przede wszystkim jak najszybciej skontaktować się z osobą, której zamierzamy udzielić pożyczki. W ten sposób możemy się upewnić, że to rzeczywiście krewny zwracał się do nas z prośbą o pomoc. Pamiętajmy również, że funkcjonariusze Policji nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie będą żądać od nas środków finansowych.

Na tego rodzaju oszustwa szczególnie narażone są osoby starsze. Stąd tak ważne jest, aby jak największa liczba takich osób, miała świadomość tego w jaki sposób działają przestępcy i jak uchronić się przed oszustwem. Dlatego apelujemy, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy.

Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE