Na drogach

Policjanci kontrolują i przypominają o obowiązku jazdy z zapiętymi pasami

Dziś od rana policjanci jasielskiego wydziału ruchu drogowego, w ramach działań koordynowanych przez TISPOL (Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego), uczestniczą w akcji pod kryptonimem „Pasy”. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie obowiązku jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Sprawdzają również czy przewożone w samochodach dzieci są zapięte w fotelikach ochronnych. Działania prowadzone są w całej Europie.

Fot. © archiwum terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / Damian PALAR

Obowiązek zapinania pasów jest nagminnie łamany przez kierujących oraz ich pasażerów, którzy nie zdają sobie sprawy, że zapięte pasy bezpieczeństwa mogą często uchronić przed poważnym urazem, utratą zdrowia, a nawet śmiercią podczas wypadku drogowego. Policjanci w ciągu dnia skontrolują maksymalną ilość samochodów głównie pod kątem wywiązywania się z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa przez kierujących oraz pasażerów. Kontrole drogowe będą obejmowały również aspekt bezpieczeństwa przewozu dzieci, a w szczególności prawidłowego użycia fotelików dla dzieci. Celem policyjnej akcji jest także wyrobienie w opinii publicznej przeświadczenia o nieuchronności poniesienia konsekwencji w przypadku niestosowania się do przepisów.

Art. 39 Ustawy prawo o ruchu drogowym nakazuje kierowcom i pasażerom zapinanie pasów bezpieczeństwa. Z tego obowiązku zwolnieni są m.in.:

 • osoby, które mają orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów,
 • kobiety o widocznej ciąży,
 • kierujący taksówką podczas przewożenia pasażera,
 • instruktor lub egzaminator podczas szkolenia lub egzaminowania,
 • policjant, funkcjonariusz ABW, AW, SWW, SKW, CBA, SG, inspektor kontroli skarbowej, funkcjonariusz celny i Służby Więziennej, żołnierz Sił Zbrojnych RP – podczas przewożenia osoby zatrzymanej,
 • funkcjonariusz BOR podczas wykonywania czynności służbowych,
 • żołnierz Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych,
 • zespół medyczny w czasie udzielania pomocy medycznej,
 • konwojent podczas przewożenia wartości pieniężnych,
 • osoba chora lub niepełnosprawna przewożona na noszach lub w wózku inwalidzkim,
 • dzieci w wieku poniżej 3 lat przewożone pojazdem kategorii M2 i M3.

Przypominamy, że kierowca, który nie zapina pasów albo przewozi pasażera, który nie zapiął pasów, popełnia wykroczenie. Policjant może nałożyć na niego mandat karny w kwocie 100 złotych. Kierowca otrzyma też 2 punkty karne. 100 złotych kosztuje również przewożenie pasażerów, którzy nie zapięli pasów bezpieczeństwa. W tym przypadku kierowca otrzyma 4 punkty karne. Natomiast za przewożenie dziecka w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami grozi mandat karny w wysokości 150 złotych i 6 punktów karnych.

Niezapinanie pasów bezpieczeństwa i brak specjalnych fotelików do przewożenia dzieci jest podstawową przyczyną wysokiej śmiertelności i urazowości ofiar wypadków drogowych.

Prowadzone badania wskazują, że używanie pasów bezpieczeństwa zmniejsza ryzyko odniesienia śmiertelnych obrażeń u osób siedzących na przednich fotelach samochodu o 45 %, a ryzyko powstania ciężkich obrażeń nawet o 50 %.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE