Informacje

Radny z Jasła Jan Pierzchała wesprze listę PO w wyborach parlamentarnych

Obecny poseł Marek Rząsa będzie liderem Platformy Obywatelskiej w okręgu krośnieńsko-przemyskim w jesiennych wyborach parlamentarnych. Na liście kandydatów pojawiło się nazwisko Bogdana Rzońcy, na próżno jednak kojarzyć je z obecnym posłem ziemi jasielskiej. Zresztą sensacyjnie nie ma go też na liście Prawa i Sprawiedliwości.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

W krośnieńsko-przemyskim okręgu wyborczym Platforma Obywatelska RP wystawia komplet kandydatów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Listę otwierają i zamykają aktualni posłowie: Marek Rząsa oraz Piotr Tomański. Brakuje na niej z kolei trzeciego z posłów: Tomasza Kuleszy, który zrezygnował ze startu.

Naszym założeniem w tej kampanii wyborczej jest co najmniej utrzymać ten stan posiadania, który mieliśmy do tej pory. Będziemy bardzo mocno walczyć o te trzy mandaty. Chcemy przekonać mieszkańców, też powiatu jasielskiego, że Polska nie jest w ruinie. Będziemy starać się przekonać do naszego programu. Będziemy się też starać przekonać do naszych ludzi. Są to ludzie zacni, znani ze swojej pracy zawodowej i społecznej, uczciwi. – powiedział w Jaśle Marek Rząsa.

Z terenu powiatu jasielskiego kandydują m.in. Jan Pierzchała (siódme miejsce) z Jasła oraz Andrzej Stanisław Zając (piętnaste miejsce) z Dobrucowej. Ten pierwszy jest obecnym radnym Rady Miejskiej Jasła oraz przewodniczącym Zarządu Osiedla Górka-Klasztorna.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Cieszę się ogromnie, że spotkał mnie zaszczyt kandydowania na posła Rzeczypospolitej Polskiej. Jestem na siódmej pozycji, a jest to pozycja dosyć wysoka. Tym bardziej, że jestem liderem z Jasła. Mam nadzieję, że mieszkańcy miasta we mnie wierzą tak jak ja w nich wierzę, bo mój dotychczasowy dorobek jako przewodniczącego osiedla i jako radnego ogromnie doceniają. Zawsze byłem niezależny. – powiedział Pierzchała. – Chodząc teraz za podpisami pod listami rozmawiam z mieszkańcami. Powiedziałem im wprost, że będę osobą niezależną, bo nie jestem członkiem tej partii.

Pierzchała poinformował, że w ostatnim czasie poczynił starania w Ministerstwie Skarbu Państwa o poszerzenie działalności w zakładzie produkcji specjalnej w Gamracie.

Mam już taką gwarancję, że te pieniądze się znajdą. Zabiegałem, zabiegam i będę zabiegał o to, aby w Jaśle w końcu zaczęło się coś dziać, a o to mieszkańcy również prosili. – dodał.

Z kolei dla Andrzeja Stanisława Zająca, który z Platformą Obywatelską sympatyzuje od 2001 roku, będzie to już siódmy start z kolei w różnego rodzaju wyborach (poprzednio cztery razy do sejmiku wojewódzkiego i dwa razy do parlamentu). Od czterech lat jest emerytowanym wiertaczem, mieszka w Dobrucowej koło Tarnowca. Członek zarządu w powiatowych strukturach tej formacji politycznej.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Kandyduję nie dlatego, że chcę być posłem tylko żeby pomóc zdobyć Państwa zaufanie dla Platformy. – stwierdził.

Platforma Obywatelska nie jest partią dla działaczy, jest partią dla obywateli. Stąd na naszej liście jest wiele bezpartyjnych osób. My się otwieramy na wszystkie środowiska. Nie patrzymy kto do nas skąd przyszedł. – podkreślił poseł Marek Rząsa.

„Jedenastkę” na liście otrzymał Bogdan Rzońca. Wyborcom nie powinien on jednak kojarzyć się z obecnym posłem ziemi jasielskiej o tym samym imieniu i nazwisku.

Bogdan Rzońca to jest dobry kandydat, który wyraził zgodę kandydowanie z naszych list. To sprawdzony człowiek, znany i myślę, że będzie bardzo mocnym wsparciem na naszej liście. – uciął tajemniczo Marek Rząsa dając tym samym do zrozumienia, że w szeregach Platformy Obywatelskiej obecnie nie ma miejsca dla obecnego posła ziemi jasielskiej o tym samym imieniu i nazwisku.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Platforma Obywatelska zainicjuje oficjalnie kampanię wyborczą 12 września. Wówczas zostanie przedstawione hasło i program.

Partia Ewy Kopacz będzie również chciała mocno zaprezentować się w poszczególnych regionach kraju.

Będziemy mieli chyba po raz pierwszy na Podkarpaciu profesjonalną konwencję wyborczą. Jednak żadna konwencja nie zastąpi bezpośrednich rozmów z ludźmi. Będą spotkania, będziemy chodzić od dużych miast po małe osiedla. Wychodzimy do ludzi. To nie jest tak, jak nam często zarzuca opozycja, że my boimy się rozmawiać z ludźmi. Nie! My idziemy do tych wyborów z podniesioną głową, mając świadomość, że nie wszystko nam się udało. Mamy również świadomość, że ludzie mogą mieć do nas uzasadnione pretensje. Nie popełnia błędów ten kto nic nie robi. Opozycja nie robiła nic więc trudno mówić im o swoich błędach. Zrobiliśmy wiele, wiele też nam się nie udało. Już cztery lata temu premier Tusk przepraszał Polaków. My dzisiaj też umiemy powiedzieć to słowo: tak, przepraszamy Was za to co się nie udało. Ale gwarantujemy rządy odpowiedzialne, przewidywalne, obliczone na współpracę ze wszystkimi sąsiadami. – powiedział Rząsa.

Lider Platformy Obywatelskiej RP w naszym okręgu wyborczym może pochwalić się bogatą aktywnością poselską. Przez ostatnie cztery lata Marek Rząsa brał udział w 5651 głosowaniach (frekwencja na poziomie 99,41%), występował 98 razy w trakcie posiedzeń Sejmu, wydał 96 interpelacji, 34 zapytania poselskie i 26 pytań w sprawach bieżących, a dzięki niemu budynek Sejmu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie wizytowało 3016 gości.

W powiecie jasielskim odbył osobiście 89 dyżurów poselskich i spotkań z wyborcami, 67 razy brał udział w lokalnych uroczystościach, podjął też 85 interwencji zgłoszonych mu przez mieszkańców naszego regionu.

Ja zawsze odpowiadam, że mandat poselski nie jest od tego, by cokolwiek „załatwiać”. Bardzo wiele rzeczy, które robi poseł, ma na celu pomóc danemu środowisku. Nie udało się, że mimo wiele próbowaliśmy z posłem Jarkiem Gowinem, który był w Platformie, na rzecz Gamratu. Sprawa Gamratu jest o tyle złożona, że ten zakład był sprywatyzowany. W momencie kiedy państwo traci kontrolę nad daną rzeczą automatycznie prywatny właściciel może robić co mu się rzewnie podoba. Mnie osobiście się to bardzo nie podoba. Pomagałem wielu samorządom jeśli chodzi o sprawy powodziowe, Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych, również jeśli chodzi o połączenia komunikacyjne. – podkreślił Rząsa.

Listę dwudziestu dwóch kandydatów Platformy Obywatelskiej do Sejmu w okręgu wyborczym nr 22 tworzą (od numeru pierwszego): Marek Rząsa, Sławomir Miklicz, Joanna Frydrych, Krzysztof Kłak, Zofia Kordela-Borczyk, Leszek Szczybło, Jan Pierzchała, Jacek Przybyła, Jerzy Podrożny, Waldemar Zadworny, Bogdan Rzońca, Ewa Tadla, Sylwia Wątroba, Daniel Piwowar, Andrzej Zając, Dorota Konieczna, Szczepan Łąka, Krystyna Kozik, Monika Kozek, Wioleta Strojna, Zbigniew Ungeheuer i Piotr Tomański.

W okręgu obejmującym byłe województwa: krośnieńskie i przemyskie, do zdobycia w wyborach 25 października będzie jedenaście mandatów poselskich. Obecnie sześć z nich ma Prawo i Sprawiedliwość, trzy Platforma Obywatelska RP i po jednym Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Ruch Palikota.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE