Kultura | rozrywka | edukacja

Sagi islandzkie (zapowiedź)

W ramach kolejnego wydarzenia X Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego o pierwszym polskim przewodniku po świecie fascynującej i wyjątkowej literatury, jaką są sagi islandzkie opowiedzą współautorzy dr Jakub Morawiec i Remigiusz Gogosz. Spotkanie odbędzie się 25 września 2015 o godz. 9.00 w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle, ul. Sokoła 6.

Autorzy w przystępny sposób przedstawią sagi jako fenomen literacki, opowiedzą o wyjątkowej skali literackiej aktywności średniowiecznych Islandczyków, którzy tworzyli przede wszystkim w języku rodzimym, przedstawią rożne rodzaje sag, ich stylistykę i wpływ na późniejszą literaturę, nie tylko skandynawską.

Dr Jakub Morawiec jest adiunktem w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego. W swych badaniach koncentruje się na dziejach Skandynawii we wczesnym średniowieczu i rozwoju średniowiecznej historiografii skandynawskiej.

Remigiusz Gogosz jest jaślaninem, doktorantem na kierunku historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uczestniczył w międzynarodowym projekcie badawczym „Jomsvikingasaga – tradition and history”. Interesuje się m.in. historią, literaturą i kulturą średniowiecznej Skandynawii, grami i sportem w sagach.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE