Kultura | rozrywka | edukacja

Spotkanie z mistrzynią reportażu (zapowiedź)

W programie X Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego nie może zabraknąć spotkania z literaturą faktu, która w ostatnich latach cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników.

Gościem jasielskiej Biblioteki będzie Małgorzata Szejnert, twórczyni nowoczesnej szkoły polskiego reportażu. Na spotkanie z autorką zapraszamy 25 września 2015 o godz.17.00 do Czytelni Głównej MBP w Jaśle, ul. Kościuszki 47.

Istnieją ludzie (nie jest ich, niestety, wielu, a ci nieliczni zostają na przykład księdzem Tischnerem) z właściwościami kropli uspokajających. W chwili zamętu potrafią powiedzieć coś takiego, co sprawia, że  niepewność nagle czuje się pewnością, a zagubiony odnajduje siebie. Właściwość takich kropli posiada Małgorzata. Weźmy jej pewien pogląd, który powtarzam jak mantrę na spotkaniach autorskich od Oleśnicy po Paryż: „Ludzie zawsze będą chcieli czytać o innych ludziach”. Ukradłem jej to zdanie jeszcze w latach 90. a powtarzam z upodobaniem, ustnie i pisemnie. – tak pisze o Małgorzacie Szejnert na swoim blogu Marcin Szczygieł.

Małgorzata Szejnert – dziennikarka, współzałożycielka „Gazety Wyborczej” i przez prawie 15 lat szefowa działu reportażu w tym dzienniku. Mentorka polskich reporterów młodego pokolenia: Szczygła, Tochmana, Hugo-Badera. Autorka wielu książek, m.in. „Szczecin: Grudzień, Sierpień, Grudzień” (z Tomaszem Zalewskim), „Sława i infamia (rozmowa z prof. Bohdanem Korzeniewskim), „Czarny ogród”, „Wyspa klucz”, „Dom żółwia. Zanzibar”, „Śród żywych duchów”, „My, właściciele Teksasu. Reportaże z PRL-u”. W 2015 roku ukazała się jej najnowsza książka „Usypać góry. Historie z Polesia”.

Laureatka – za książkę „Czarny ogród” – Nagrody Mediów Publicznych COGITO oraz „Górnośląskiego Tacyta”. Za „Wyspę klucz” jurorzy Nagrody Literackiej Gdynia przyznali jej Nagrodę Osobną za twórczość wymykającą się wszelkim klasyfikacjom. Finalistka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2008, Nagrody Literackiej Nike 2008 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2008.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE