Kultura | rozrywka | edukacja

Stasiuk, Grechuta, Szejnert i inni – Jubileuszowy X Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny

W dniach 21 września – 6 października 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbędzie się jubileuszowy X Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny.

Z okazji edycji jubileuszowej planowane jest zorganizowanie szeregu działań w różnorodny sposób promujących literaturę i czytelnictwo w kontekście 650 rocznicy powstania Jasła. Program festiwalu przewiduje prezentacje współczesnych twórców literatury polskiej ze szczególnym uwzględnieniem osób związanych z naszym miastem m.in. Piotrem Mareckim, Edwardem Lechetą, Wiesławem Setlakiem, Joanną Preisner, Remigiuszem Gogoszem oraz młodymi twórcami z jasielskiego Klubu Inicjatyw Artystycznych „Wschód”.

W ramach Festiwalu odbędą się spotkania ze znanymi twórcami, laureatami najważniejszych polskich i zagranicznych nagród literackich m.in. Małgorzatą Szejnert, Andrzejem Stasiukiem i Romanem Honetem (spotkanie współorganizowane z Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz Fundacją PZU, w ramach projektu „Warsztaty słowa”) oraz spotkanie z Danutą Grechutą i Jakubem Baranem, autorami książki pt. „Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty”.

Dzieci będą uczestniczyły w szeregu kreatywnych warsztatów. Najmłodsi czytelnicy spotkają się z jaślanką, Joanną Preisner autorką książki „Dzieciaki z krainy Niesnu. Tajemnica strażnika”. Gimnazjaliści wezmą udział w pięciodniowych warsztatach animacja-kreacja, na których powstanie film o Jaśle, gdzie przeplatać się będą legendy, ciekawe historie i losy postaci związanych z naszym miastem. Zajęcia poprowadzi Aniela Lubieniecka, reżyserka, scenarzystka i animatorka, dyrektorka Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych Filmów Animowanych „halo-echo”.

Młodzież zainteresowana fantastyką weźmie udział w niecodziennych warsztatach, podczas których stworzy alternatywny przewodnik po Jaśle postrzeganym przez pryzmat książek J.R.R. Tolkiena. Zajęcia poprowadzi Paweł Kula – animator kultury, nauczyciel i artedukator.

Wstęp na wszystkie imprezy w ramach festiwalu jest bezpłatny. Szczegółowe informacje na stronie www.mbp.jaslo.pl.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE