Na drogach

W trosce o bezpieczeństwo pieszych

Policjanci prowadzą dziś na drogach powiatu jasielskiego działania „Pieszy”. Ich celem jest zwrócenie uwagi na nieprawidłowe zachowania pieszych, ale także na błędy kierowców wobec „niechronionych” użytkowników dróg. Akcja potrwa do późnego wieczora.

Fot. © archiwum terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / Damian PALAR

Dziś od rana policjanci skupiają swoje działania na bezpieczeństwie pieszych. Funkcjonariusze zwracają uwagę na kierowców, którzy bagatelizują ich prawa. Na pobłażliwość nie mogą liczyć kierujący omijający pojazdy, które zatrzymały się w celu przepuszczenia pieszych, wyprzedzający na przejściu lub bezpośrednio przed nim, jak również kierowcy, którzy nie udzielają pieszym pierwszeństwa na przejściach.

Funkcjonariusze przyjrzą się także temu, jak piesi zachowują się na drodze. Najczęściej do wypadków z ich udziałem dochodzi na oznakowanych przejściach, w rejonie skrzyżowań i przystanków. Główne błędy pieszych to wtargnięcia na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz wchodzenie na jezdnię zza pojazdu.

Policjanci będą również zwracać uwagę, czy piesi poruszających się po zmierzchu po drodze poza terenem zabudowanym używają elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Warto pamiętać o tym obowiązku. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE