Kultura | rozrywka | edukacja

W zaczarowanej krainie Mozarta

Jak zaplanować pobyt w Salzburgu, najpiękniejszym mieście Austrii, dowiedzieli się uczestnicy środowego spotkania w Jasielskim Klubie Podróżnika. Gościem Klubu był Piotr Gogosz.

Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Salzburg należy do tych miejsc, które zachwycają od pierwszego wejrzenia. Rozwój i bogactwo zawdzięcza „białemu złotu”, czyli wydobywanej od wieków w tym regionie soli. Najczęściej odwiedzanym miejscem w Salzburgu jest twierdza Hohensalzburg, jeden z największych zamków średniowiecznych w Europie. Do najciekawszych zabytków należy pałac i ogrody wodne Hellbrunn, które powstały dzięki Markusowi Sitticusowi. Zlecił on budowę nowej podmiejskiej rezydencji, otoczonej wspaniałymi ogrodami, w których zainstalowano liczne fontanny, można je było niespodziewanie uruchomić za pomocą ukrytych mechanizmów, a dowcipny arcybiskup włączał je w najbardziej niespodziewanych momentach. W Salzburgu urodził się i wychował Wolfgang Amadeusz Mozart. Pracował tutaj dla arcybiskupa w latach 1769-1781. Dzisiaj w rodzinnym domu kompozytora przy ul. Getreidegasse 9 jest muzeum.

Niedaleko od Salzburga znajduje się Eisriesenwelt (Świat lodowych olbrzymów) – jest to ciąg największych jaskiń lodowych w Europie wypełnionych przez cały rok lodem. Temperatura wewnątrz grot jest poniżej 0 °C, a przeciekająca przez wapienne szczeliny w sklepieniu woda natychmiast zamarza.

W trakcie spotkania zaprezentowane zostały bajkowe zamki i pałace króla Ludwika II. Niemalże każdy turysta odwiedzający Bawarię decyduje się na zwiedzanie słynnego zamku Neuschwanstei. Bajkowe wnętrza wypełnione malowidłami nawiązującymi do mitologii germańskiej i legend arturiańskich odzwierciedlają romantyczne zainteresowania króla. Bajkowy król nie przywiązywał wagi do rzeczywistych problemów państwa. Liczyły się tylko opery Wagnera, podczas których zatracał poczucie rzeczywistości i utożsamiał się z Parsifalem, a także coraz to wymyślniejsze zamki i pałace.

Podróż została zakończona w Monachium na dożynkach chmielnych, czyli Oktoberfeście, najsłynniejszym w świecie Święcie Piwa i największej biesiadzie ludowej, na którą każdego roku ściągają miliony miłośników zabawy i piwa z najdalszych zakątków naszego globu. Festyn może zacząć się po 15 września, a jego koniec musi przypadać na pierwszą niedzielę października.

Współorganizatorem spotkania było Stowarzyszenie Podróżników „Za Horyzont”.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE