Kultura | rozrywka | edukacja

X JFLiR: wykład dr. Mareckiego i spotkanie autorskie z Lechetą (zapowiedź)

O polskiej literaturze cyfrowej, eksperymentalnej i niekonwencjonalnej będzie mówił na wykładzie dr Piotr Marecki. Na spotkanie w ramach X Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego zapraszamy 29 września 2015 o godz. 11 do I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, ul. Czackiego 4.

Dr Piotr Marecki, jaślanin, absolwent polonistyki i filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych UJ, adiunkt w katedrze Kultury Współczesnej Instytutu Kultury UJ, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. Zajmuje się przede wszystkim współczesną literaturą oraz związkami literatury z nowymi mediami i kinem, a także kulturą niezależną, marginesową oraz kulturą cyfrową.  Publikuje w książkach zbiorowych oraz czasopismach m.in. w „Kinie”, „Lampie”, „Kwartalniku Filmowym”, „Tekstach Drugich”, „Przestrzeniach Teorii”. Wykładał m.in. na uniwersytetach w Tokio, Bukareszcie, w Bergen i w USA.

W ramach X Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego będzie okazja bliżej poznać twórczość jasielskiego poety Edwarda Lechety. Spotkanie odbędzie się 29 września (wtorek) 2015 r. o godz. 17.00 w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, ul. Kościuszki 47.

Edward Lecheta, absolwent polonistyki, były nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, twórca amatorskiego teatru ARTEXPRESS, autor piosenek grupy muzycznej A MOŻE TAK, z których piosenka „Od połonin” wygrała plebiscyt „Przebojem na antenę” w Polskim Radiu Rzeszów. W 2014 roku otrzymał stypendium artystyczne miasta Jasła na wydanie tomiku poetyckiego „Twój Portret”. Jest poetą późnego debiutu, choć jego teksty pojawiały się już w prasie lokalnej i na blogu autora.

Jesteście państwo świadkami niezwykłego wydarzenia literackiego, ponieważ objawił się młody poeta starszej generacji. Stypendium pozwoli mi spełnić mój pomysł, którzy pojawił się 46 lat temu, żeby napisać książkę. Postaram się wciągu kilku miesięcy wydać mój pierwszy tomik wierszy, ale już mam w planie kolejny poświęcony Jasłu. – mówił poeta podczas wręczania stypendium artystycznego.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE