Kultura | rozrywka | edukacja

Centralny zlot klas mundurowych z udziałem kołaczyckich licealistów

W dniach od 5-9 października na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Żaganiu odbył się II Centralny Zlot Klas Mundurowych.

Fot. © archiwum Szkoły
Fot. © archiwum Szkoły

Organizatorem tego wydarzenia był Departament Komunikacji Społecznej MON, 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej oraz Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „COMMANDO” z Bolesławca.

Ponad 500 uczniów klas mundurowych reprezentujących 16 województw całego kraju oraz 29-osobowa grupa młodzieży z Ukrainy walczyło o tytuł najlepszej w Polsce klasy o profilu wojskowym. W tym roku do reprezentowania województwa podkarpackiego, decyzją Podkarpackiego Kuratora Oświaty, została wytypowana młodzież z klas mundurowych LO Kołaczyce.

Zlot został rozpoczęty przez reprezentującego Ministra Obrony Narodowej, zastępcę dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej pułkownika Jerzego Gutowskiego. Obecni byli także gen. dyw. Jarosław Mika oraz wiceprezes Stowarzyszenia „COMMANDO” Bogdan Fiałkowski. Tygodniowy pobyt na poligonie to nie tylko ciekawe spotkania, wykłady i zajęcia wojskowe, ale przede wszystkim to dni ciężkich zmagań, składających się z szeregu wymagających bardzo dobrej kondycji konkurencji sprawnościowych. Jednym z bloków zadaniowych było strzelanie z długiej i krótkiej broni pneumatycznej oraz rzut granatem. Kolejnym punktowanym etapem był marszobieg, w czasie którego w trakcie pokonywania biegiem ośmiokilometrowej pętli 15-osobowe drużyny musiały wykonać dodatkowe zadania takie jak: przenoszenie skrzynek z amunicją, ewakuacja rannego na odcinku 30 metrów, czy rzut granatem ćwiczebnym. O sile drużyny stanowił też czas osiągnięty podczas przepychania pojazdu terenowego. Mimo zmęczenia zawodnicy musieli jeszcze wykonać strzelanie z broni pneumatycznej. Ostatnim etapem zmagań był konkurs musztry i piosenki marszowej połączony z prezentacją swoich szkół i regionów.

Drużyna kołaczyckiego Liceum, pod opieką Macieja Karpa, poradziła sobie bardzo dobrze z poszczególnymi konkurencjami, o czym świadczy chociażby II miejsce w Polsce w marszobiegu na 8 km ze strzelaniem i innymi zadaniami, który wymagał niesamowitego zgrania 15-osobowego zespołu. Dwie uczennice kołaczyckiej drużyny: Wioletta Cyrulik i Gabriela Wojtunik okazały się najlepsze w Polsce w konkurencji strzelania w kategorii dziewcząt. Ponadto w konkursie musztry i piosenki marszowej, jak również prezentacji artystycznej szkół, Liceum w Kołaczycach zostało dodatkowo wyróżnione pucharem, jako nagrodą specjalną Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu.

Mimo, iż niewiele brakło do miejsca na podium, cieszy zajęte wysokie 4 miejsce w Polsce i przewaga nad pozostałymi 13 szkołami.

Tygodniowy pobyt na poligonie to nie tylko ogromne zmęczenie, przysłowiowe: krew, pot i łzy, ale też radość z każdego najmniejszego sukcesu i z dobrze wykonanych zadań oraz moc emocji, których nie da się opisać. To przygoda życia, która świetnie uczy współdziałania w grupie, a świadomość bycia czwartą szkołą mundurową w Polsce motywuje do dalszej pracy, celem osiągania jeszcze lepszych wyników.

(LO w Kołaczycach)

SŁOWA KLUCZOWE