Informacje

Policja przestrzega: bądźmy uważni idąc na grzyby

Sezon zbierania grzybów w pełni. Niestety zdarza się, że grzybobrania kończą się przykrym incydentem, jakim jest utrata orientacji i zaginięcie w lesie. Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek w czasie leśnych wycieczek. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo, ale także o bezpieczeństwo członków rodziny.

Logo Policji

Jesień to czas wyczekiwany przez miłośników grzybobrania. Niektózy jednak przeceniają swój zmysł orientacji w terenie i w podczas zbierania grzybów gubią się, nie odnajdując drogi powrotnej. Takie zdarzenia wymagają podjęcia działań poszukiwawczych, które policja prowadzi we współpracy z innymi służbami. Zaginięcia angażują w poszukiwania wiele osób, niejednokrotnie pochłaniają dużo czasu, ale przede wszystkim stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia zagubionych w lesie ludzi.

Aby tego typu wyprawy były bezpieczne policja przypomina o kilku podstawowych zasadach:

  • Nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie.
  • Nie należy chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto zna teren.
  • Należy ocenić realnie swoje możliwości i czas, jaki mamy zamiar spędzić w lesie.
  • Pamiętajmy, że jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy.
  • Bardzo ważne, aby zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i w przypadku zgubienia się natychmiast zgłosić ten fakt Policji.
  • Dokładnie określmy rodzinie do jakiego lasu się wybieramy, i w którym kierunku będziemy zmierzać.

Przestrzeganie tych kilku ważnych zasad w dużym stopniu przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa oraz zmniejszy ryzyko zagubienia się w kompleksie leśnym.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE