Na drogach

Warto być widocznym na drodze

Okres jesienny to czas, kiedy piesi stają się mniej widoczni dla kierujących pojazdami i częściej dochodzi do wypadków z ich udziałem. Mają na to wpływ m.in. warunki atmosferyczne: szybko zapadający zmrok, mgły, opady deszczu, silny wiatr. Aby być lepiej widocznym, a tym samym bardziej bezpiecznym na drodze, Policja przypomina o obowiązku noszenia elementów odblaskowych.

Fot. © KPP w Jaśle
Fot. © KPP w Jaśle

Jesienią na drogach rośnie liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych. Wiązać to należy m.in. ze specyficznymi warunkami atmosferycznymi, powodującymi – zwłaszcza w miejscach niedostatecznie oświetlonych – brak kontrastu pomiędzy pieszym, a otoczeniem. Kierowca w takich warunkach dostrzega pieszego ubranego w ciemne kolory w odległości zaledwie kilku, najdalej kilkunastu metrów przed maską samochodu, pomimo iż światła mijania teoretycznie oświetlają drogę na nie mniej niż 40 metrów. Taką odległość pojazd przejeżdża, nawet przy stosunkowo niewielkiej prędkości w czasie często krótszym niż czas reakcji psychofizycznej na zagrożenie, a zatem kierowca nie jest w stanie podjąć jakichkolwiek skutecznych manewrów, aby ominąć pieszego.

W warunkach niedostatecznej widoczności niezbędne jest zachowanie przez wszystkich uczestników ruchu drogowego podwyższonej ostrożności. Podkreślenia wymaga fakt, że przyczyn tego typu wypadków należy upatrywać zarówno w nieprawidłowym zachowaniu się kierujących względem pieszych, jak i niefrasobliwości samych pieszych, których złudne poczucie bezpieczeństwa skłania do nieostrożnego wchodzenia na jezdnię. Dlatego tak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, które zwiększają kilkukrotnie odległość, z jakiej kierowca widzi pieszego.

Policjanci przypominają, że nowelizacja ustawy z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym obowiązuje od 31 sierpnia 2014 r. i nakłada obowiązek na pieszych, poruszających się po drodze o zmierzchu poza obszarem zabudowanym, noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Pieszy może poruszać się bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego lub po chodniku. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi kara grzywny od 20 do 100 złotych.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE